Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gayemiz akan kanın durması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında İdlib’i ele alarak, “Gayemiz akan kanın durması” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AA’da yer alan habere göre; Erdoğan, “İdlib’de rejim saldırılarında mayıstan beri 500’ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200’ün üzerinde sivil yaralandı.” dedi. 

Erdoğan, “(İdlib’de) Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez.” diye konuştu. 

Recep Tayyip Erdoğan, “Soçi Mutabakatı ile üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz.” ifadelerini dile getirdi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda bir araya geldi. Erdoğan ve Putin, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. ( Cumhurbaşkanlığı/Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

Cumhurbaşkanı: Gayemiz akan kanın durması

Erdoğan, “(Rejimin saldırıları) Özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir ve gereken adımları gereken durumda atmak durumundayız.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gayemiz akan kanın durması, komşumuz Suriye’nin 8 yıldır özlemini çektiği huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır.” şeklinde konuştu. 

Erdoğan, “Münbiç’teki terör örgütünün, Kobani ve doğuya doğru bölgeyi terk etmesini, güvenli bölge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz.” dedi. 

Erdoğan, “Bu tacizler devam ettiği sürece bizim eli kolu bağlı durmamız mümkün değil. Şu anda sınırlardaki hazırlıklarımızın hepsi bunun içindir.” ifadelerini kullandı. 

‘Güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu’

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir.” dedi. 

Putin, “Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir.” diye konuştu. 

Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib’de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık.” ifadelerini kullandı. 

Rusya Devlet Başkanı Putin, “İdlib’deki durum hakkında derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik.” şeklinde konuştu. 

Putin, “Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır.” dedi. 

Putin, “Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye’nin meşru hakkıdır.” diye konuştu. 

Putin, “Su-35 uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülebilir. Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabilir. İmkanlarımız çok.” dedi.