Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Akşener açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşener hakkında ilk kez konuştu; "Daha partisini bile kuramamış kişileri gündeme getirmenin anlamı yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'dan dönüşünde uçakta basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Ziyarette Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konuların konuşulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Astana sürecine yönelik atılan adımlardan sonra çatışmasızlık bölgesi oluşturuluyor. Üçlü mekanizma çalışıyor. Biz rejimi muhatap almıyoruz. Türkiye, Rusya, İran olarak görüşüyoruz. Bir olumsuzluğa uğramadan bu süreci korumak istiyoruz. Ama maalesef son zamanlarda bazı olaylar meydana geldi. Bir hastane bombalandı, ılımlı muhaliflerden ölenler oldu. 40 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Deyrizor’da Bir Rus korgeneralin hayatını kaybetmesiyle olaylar yaşandı. Bu durum, puslu havayı sevenleri memnun eder. Değişik yerlerde değişik şeyler yaparlar" dedi. 

IKYB İLE TEMAS YANLIŞ OLUR

Kuzey Irak'tan bir yumuşama sinyali almadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "IKYB ile bir temas var mı?" sorusuna da "Şimdi bizim o tür bir temas gayretimiz yanlış olur. Netice, Barzani ve avanesi bu işten vazgeçecekler. Zaten yaptıkları işin hiç bir hukuki zemini yok. Uluslararası hukuka zaten aykırı. Federal parlamentodan bunu geçmesi lazım; bunun federal parlamentodan onay alamayacağı da zaten kesin. Irak merkezi hükümeti buru resmen açıkladı da. Irak Anayasa Mahkemesi de referandum kararını askıya almış, bunun durdurulması gerektiğine hükmetmişti. Hani meşhur bir söz vardır ya: Makaram sarı bağlar kız söyler gelin oynar.. Bunların hali bu" açıklamasında bulundu. 

BAŞKA ÇARESİ YOK

"Barzani hangi adımı atarsa, ne yaparsa Türkiye’yi tatmin eder?" sorusunu da yanıtlayan Erdoğan şunları kaydetti: Çekilecek bu işten. Referandumu iptal edecek. Zaten yapılan işin bir geçerliliği de yok... Mesela, durumu koşulları tamamen farklı olan Kosova’nın durumuna bakın. Kosova, şu anda 114 ülke tanınmasına rağmen, hala ‘Devletim’ diyemiyor. Kaldı ki Kosova’yı ilk tanıyan ülke ABD, ikinci ülke de saniye farkıyla Türkiye olmuştur. Buna rağmen halen ‘Devletim’ diyemiyorlar. IKYB’nin yaptığı işe ise İsrail dışında kimseden destek bile yok. Dolayısıyla kendisinin bu işi bitirmesi lazım, başka çaresi yok. Aksi halde, belli bir takvim içerisinde adımları atmak durumunda kalacağız

SIRADAN BİR PARTİ DEĞİLİZ

“İstifalar yok ama olmayacak anlamına gelmez” şeklindeki sözleri de sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Biz, rutin, alışılmış, sıradan bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. Tabii bunları farklı yere çekme gayretine girenler de oluyor.

İHRAÇ YA DA GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA 

Tabii partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Eğer hakikaten illerde ilçelerde bu tür sıkıntılar varsa, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız çağırır görüşür kendileriyle; iyi niyet içerisinde mesele çözülür. Ama olay belediye olduğu zaman farklı. Ama orada da görüşmek suretiyle gelinen nokta budur denilebilir; ilgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir.

ŞANIM ŞEREFİM VAR DERSEN KUSURA BAKMA

Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir. Nitekim, bir çok arkadaşımız daha önce bir çok görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama, partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gezetecilerin "Peki bu kategoride olan belediyeler belirlendi mi efendim? Sayı olarak, yer olarak belirlendi mi?" sorusuna da "Hayır, öyle bir şey olmaz. Biz, olduğu zaman, bazı şeyler önümüze geldiği zaman, ona göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. Kaldı ki 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Dolayısıyla biz hazırlıkları yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de içişleri bakanlığımıza şikayetler geliyor. Basın olarak size de geliyordur..." yanıtını verdi. 

DAHA PARTİSİNİ BİLE KURAMAMIŞ 

Meral Akşener ve kurmayı planladığı parti ile ilgili de ilk kez değerlendirmelerde bulunan Erdoğan "Meral Akşener’in milliyetçi tabanda belli bir hareket getireceği iddialarına ne diyorsunuz?" sorusuna "Daha partisini bile kuramamış kişileri gündeme getirmenin anlamı yok." yanıtını verdi. 

 • USD
  -0,62
  3,8627
 • EURO
  -1,05
  4,5378
 • ALTIN
  -0,46
  155,89
 • PETR
  -0,19
  63,2200