Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan esnaf duası

Ankara'da esnaflarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu esnaf duası büyük beğeni topladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Voleybol Sahası'nda düzenlenen Türkiye Esnaf Buluşmasına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz." dedi.

Erdoğan, Başkent Voleybol Salonu'nda düzenlenen Türkiye Esnaf Buluşması'nda, toplumun, "ben siftah yaptım, yandaki dükkan siftahını yapmadı, git ondan al" diyen kültüre muhtaç olduğunu belirterek, Ahilik kültürünün öneminin son dönemde yaşananlar karşısında bir kez daha görüldüğünü söyledi.

"Ahilik kültürü, ahilik ilkeleri, ahi ahlakı diyoruz ya işte bunun önemini son yaşadığımız hadiselerde bir kez daha gördük. Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir kez daha altını çiziyorum, biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz, yaptığımız budur. Fırsatçılara karşı yürüttüğümüz mücadeleden en büyük faydayı esnaf ve sanatkarlarımız görecektir. Zincir marketler diyoruz ya şimdi bana buradan kızacaklar biliyorum. Ne yaptılar fiyatlarda, çağrılarımıza rağmen hiç indirmediler. Ama şu uygulamayı başlattık, şimdi zincir marketler de fiyatları indirmeye başladılar. Yapılan iş bu. Şimdi yapacağımız çalışmalar neticesinde, büyük ihtimalle seçim sonrasına kalır. Baktık ki sistem tam oturmadı, belediyelerimizin riyasetinde sizlerle iş birliği halinde bunları oturup konuşarak yeni bir yol haritası ve bu işi en ücra köşeye kadar inşallah dağıtım mekanizmalarını daha da güçlü kılarak bu adımları atacağız."

Erdoğan'a günün anısına TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından üzerinde Ahilik duasının yazılı olduğu elif şeklindeki hediye takdim edildi. TESKOMB Başkanı Akgül de Ahilik duasının yazılı olduğu flamayı Erdoğan'a imzalatarak, tüm esnaflara ileteceğini söyledi.