Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Türkçe ezan' açıklaması

Türkçe ezan tartışmalarına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bu yeniden hortlatılıyor, asla başaramayacaksınız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda 2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Açılışı'na iştirak ederek bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Gençliğimiz üzerinde yapacağımız çalışmalar bizleri geleceğe hazırlayacaktır." ifadelerini kullandı. 

'ASLA BAŞARAMAYACAKSINIZ'

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Gençliği ihmal eden, gençlerine sırtını dönen, onların ruh ve gönül dünyalarının imarı için gerekli özeni göstermeyen bir milletin istikbali ve istiklali tehdit altında demektir. Ülkenin camileri 18 yıl boyunca ezan-ı muhammediye hasret bırakılmıştır. Şimdi bu yeniden hortlatılıyor, asla başaramayacaksınız. 16 yıldır mesaimizin kahir ekseriyetini Türkiye'yi özgürleştirmek, medeniyet değerleriyle barıştırmak, yokların, yoksulların, yasakların ülkesi olmaktan çıkarmak yolunda kullandık. 2002'nin Türkiyesi ile 2018'in Türkiyesi'ni karşılaştırdığımızda, yasaklardan ziyade özgürlüklerin konuşulduğu, teröre ve şiddete bulaşmadığı sürece her türlü fikrin serbestçe dillendirildiği bir iklimde, böyle bir ülkede yaşıyoruz."

ERDOĞAN İLK TEPKİSİNİ ANKARA'DA GÖSTERMİŞTİ

Beştepe'deki Atatürk'ü Anma Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk tepkisini burada göstermişti. Türkçe ezan tartışmalarına değinen Erdoğan, "Bugün hala tek parti dönemiyle sembolleşmiş zulümlerden Türkçe ezanın savunulabilmesi, milletin değerlerine yönelik husumetin işaretidir. Şimdi bunu değiştirmek bizi değerlerimizden uzaklaştırmanın adımıdır" demişti.