Gündem

Demirtaş, endisini savunacak bin 250 avukat için yer istedi

Yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına başlandı.Demirtaş'ın mahkemeden bin 250 avukat için salon istedi

“Örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi kampüsündeki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Selahattin Demirtaş savunmasının SEBGİS sistemi ile alınmak istenmesini reddederek, duruşmaya çıkmadı. Mahkemeye dilekçe gönderen Demirtaş, savunmasını bizzat mahkemeye gelerek yapmak istediğini belirtti. Kendisine savunma imkanın sağlanmaması sebebiyle yargılamanın durdurulmasını isteyen Demirtaş ayrıca SEGBİS ile savunma yapmasını düzenleyen CMK’nin ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebinde bulundu.

Demirtaş’ın avukatlarından Kenan Maçoğlu, Berlin Eyalet Parlamentosu’ndan Hakan Taş ile yabancı parti temsilcilerinin gözlemci sıfatıyla duruşmaya katılmaları için mahkemeye dilekçe verdi. Mahkeme Demirtaş'ın avukatının bu talebini kabul etmedi. Mahkeme Demirtaş’ı savunmak talebinde bulunan yabancı avukatların da duruşmaya katılmasına 'güvenlik' gerekçesiyle izin verilmediğini açıkladı. 

İSTEKLERİNİ 12 SAYFALIK DİLEKÇESİNDE BELİRTTİ 

Mahkemeye 12 sayfalık bir dilekçe sunan Demirtaş taleplerini şu şekilde sıraladı 

*  SEGBİS üzerinden duruşmaya katılması yönündeki kararın geri alınması.

* Savunmayı üstlenen bin 250 avukat için yer tahsisi 

* Duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevre, basın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler için yer tahsisi.

* Avukatlarla fiziksel yakınlık kuracak kadar yakın oturma 

* Savunmada kullanmak için dizüstii bilgisayar, tepegöz gibi teknik araçlar 

* Makul büyüklükte masa

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600