Gündem

Dışişlerinden seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seyahat edecek Türk vatandaşlarını bu ülkede yaşanan terör, şiddet olayları ve keyfi tutuklamalar nedeniyle uyardı.

ABD ile son dönemde yaşanan gerilim artarak devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı ABD'ye seyahat edecek Türk vatandaşlarını bu ülkede yaşanan terör, şiddet olayları ve keyfi tutuklamalar nedeniyle uyardı.

 Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seyahat uyarısını güncelleyerek, vatandaşların ABD'ye seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahatleri durumunda "tedbirli olmalarında" fayda görüldüğünü bildirdi.

ABD'nin yurt dışına gitmeyi planlayan vatandaşları için 10 Ocak'ta uygulamaya koyduğu yeni seyahat uyarısında, Türkiye'ye riskli ülkeler arasında yer vermişti.

GÖZDEN GEÇİRMELERİNDE FAYDA VAR 

Bu gelişmenin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı da ABD'ye seyahat uyarısını güncelledi.

ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğunun gözlendiğinin belirtildiği uyarıda, "Mevcut şartlarda, ABD'ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir" denildi.

KEYFİ TUTUKLAMALARA MARUZ KALINABİLİR 

Bakanlık açıklamasında ayrıca resmi görevle ABD'ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşları dahil Türk vatandaşlarının, "muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kaldığı" belirtilerek, şöyle denildi:

"Vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir."