Gündem

Emeklilikte Yaşa Takılanlar nasıl geçinecekler?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilikte yaşa takılanların özel sektör tarafından da dışlandığını söyledi. ‘Bu insanlar nasıl geçinecek’ diye sordu.

CHP lideri Bursa’ki toplantısında Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) durumunu gündeme getirdi. İYİ Parti ile birlikte verdikleri yasa teklifinin kabul edilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: Emeklilik yaşını yükselttiler. Ne diye yükselttiler, sosyal güvenlik sisteminde büyük açıklıklar varmış. Azaldı mı? Azalmadı. Arttı mı? Daha çok arttı. Niye arttı? Hesabını soran var mı? Hesabını soran yok. Şimdi emeklilik yaşını 65 yaptılar. 60 yaşına geldiniz, prim ödemişsiniz, emeklilikte yaşa takıldılar, bekliyorlar.

ÖZEL SEKTÖR ALMIYOR

Gidiyor özel sektöre diyor ki ‘Çalışmak istiyorum’, patron diyor ki ‘Sen yaşlısın, bir sürü genç var.’ Dönüyor devlete diyor ki ‘Ben emekli olmak istiyorum, iş bulamıyorum’, devlet ona diyor ki ‘Sen daha gençsin kardeşim, 65’in dolmadı.’ Peki bu nasıl geçinecek? Bu nasıl bir sosyal devlet? Peki nasıl çözülür bu iş? Kanun teklifi verdik, İYİ Parti’li milletvekili arkadaşlar da vardı, birlikte kanun teklifini verdik sorunu çözmek üzere. Kim reddetti? AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin milletvekilleri bunu reddetti.