Gündem

Erdoğan esnafa seslendi: Amacımız rakip olmak değil

Erdoğan, "Amacımız asla ve asla esnafa rakip olmak, onların elinden ekmeğini almak değil. Biz sadece fırsatçılara ders vermek için bu yola girdik" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf Buluşması kapsamında Ankara'da esnafla bir araya gelerek gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Tanzim satış noktalarına ilişkin konuşan Erdoğan, "Amacımız asla ve asla esnafa rakip olmak, onların elinden ekmeğini almak değil. Biz sadece fırsatçılara ders vermek için bu yola girdik" dedi. 

TİCARİ ARAÇLARDAKİ ÖTV VE KDV İNDİRİMİ UZATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 47'den yüzde 4-5 ile yüzde sıfır seviyesine kadar indiren iktidarız. Vergi konusunda esnaf ve sanatkarların yükünü azaltmak için çalışmalar yaptık. Ticari araçlardaki ÖTV ve KDV indirimini Mart ayı sonuna kadar uzattık. Amacımız asla ve asla esnafa rakip olmak, onların elinden ekmeğini almak değil. Bizim derdimiz vatandaşımıza ucuz ürün satabilmektir." şeklinde konuştu.

ÇÜRÜK ELMALARI AYIKLAYIN

"Ahilik kültürü, ahilik ilkeleri, ahi ahlakı diyoruz ya işte bunun önemini son yaşadığımız hadiselerde bir kez daha gördük. Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz."

"Çıkmış bir tane genel başkan bayan diyor ki 'Mermiyle bunları birbirine karıştırıyor'. Sen siyaseti birbirine karıştırıyorsun da farkında değilsin."

OSMANLI TOKADINI HEP BERABER VURACAĞIZ

Bu programla ekonomik terör estirenlerin zarara uğratılmasının hedeflendiğini belirten Erdoğan, "Fırsatçılara ikazımızı yaptık. Girdikleri yanlış yoldan dönmeleri, fiyatları makul kar seviyelerine uygun yerlere çekmeleri çağrısında bulunduk. İşlerin yoluna girdiğini gördüğümüzde bu tedbirlere gerek kalmayacak. Milletimizin ekmeğiyle oynamıyoruz. Tam tersine milletin ekmeğiyle oynayanlara ders veriyoruz. Ekonomik terör estirenlere dersini veriyoruz. İnşallah ekonomik tetikçilere sağlamından bir osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız. Milletimizin sırtına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini gördüğümüzde artık bu tür yöntemlere ihtiyaç kalmayacaktır." dedi. Ülke ekonomisi hakkında olumsuz yorum yapanlara ilişkin, "Sefalet edebiyatı yapanlar milleti değil ancak kendilerini kandırır. Biz, milletimizi sefaletten kurtarma değil onları dünyanın en ileri ülkelerinin hayat standartlarına çıkartma sözü veriyoruz." şeklinde konuştu. Erdoğan son olarak, katılımcılar eşliğinde ellerini açarak esnaf duası okudu.

ERDOĞAN: "31 MART'TAN DA TARİHİ BİR ZAFERLE ÇIKMAMIZ ŞART" 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üreğil Millet Bahçesi'nde düzenlenen Mamak Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Yerel seçimlerin önemine işaret eden Erdoğan, "24 Haziran'dan nasıl alnımızın akıyla çıkmışsak, 31 Mart'tan da tarihi bir zaferle çıkmamız şart. CHP'nin başını çektiği yıkım ittifakı, 31 Mart seçimlerini son 17 yılın hesaplaşması olarak görüyor. Millete ders vermek için, sizlerle hesaplaşmak için adeta gün sayıyorlar" diye konuştu.

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki'ye oy isteyen Erdoğan, Özhaseki ile CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ı karşılaştırdı.

Erdoğan, "Karşısında kim var, daha önce de seçime girmiş, kaybetmiş. Ondan önce Beypazarı'nı yönetmiş. Kayseri ile Beypazarı mukayese edilir mi? Biri büyükşehir, diğeri Ankara'mızın kenarındaki bir ilçe. Özhaseki kardeşim bir yandan ilçe belediyelerimizle elbirliğiyle çalışacak, Ankara'yı 21. yüzyılın başkenti yapacak" ifadelerini kullandı.

ANKARAY'I 15 KİLOMETRE UZATACAĞIZ

Ankara'nın en güzel Millet Bahçesi'nin yapıldığını söyleyen Erdoğan, "Evlatlarımız Üreğil Millet Bahçesi'nde doğaya olan özlemini giderecek. Bu hizmetlerin devam edebilmesi için 31 Mart seçimleri çok önemli" dedi.

"AŞTİ-ODTÜ arasındaki 5 kilometrelik batı, Dikimevi-NATA Vega arasındaki 10 kilometrelik doğu hattıyla Ankaray'ı 15 kilometre uzatacağız" diyerek konuşan ve konuşmasında sık sık CHP'ye yüklenen Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

24 Haziran'dan nasıl alnımızın akıyla çıkmışsak, 31 Mart'tan da tarihi bir zaferle çıkmamız şart. CHP'nin başını çektiği yıkım ittifakı 31 Mart seçimlerini son 17 yılın hesaplaşması olarak görüyor. 31 Mart'ta millete ders vermek için, sizlerle hesaplaşmak için adeta gün sayıyorlar. Dörtlü bir ittifakla karşımızdalar, bu zillet ittifakıdır.

​- Gezi'de, 17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da başaramadıklarını şimdi kirli pazarlıklarla yapmaya çalışıyorlar. Ankara'da Cumhur İttifakı olarak MHP ile beraberiz. Karşımızda CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi var.

ŞAHSIMI İPE GÖTÜRMEKLE TEHDİT EDECEK KADAR ZIVANADAN ÇIKTILAR

- Şahsımı ipe götürmekle, zehirlemekle, darbeyle tehdit edecek kadar zıvanadan çıktılar. Sokak terörüyle Gezi'de, emniyet yargı eliyle 17-25 Aralık'ta, tankla, tüfekle, uçakla, silahla 15 Temmuz'da başaramadıklarını şimdi başka yollarla, kirli pazarlıklarla yapmaya çalışıyorlar.

— CHP ne demek biliyor musunuz? CHP; çöp, çukur, çamur demektir. CHP; hırsızlık, haksızlık, hukuksuzluk demektir. CHP; kavga, kaos, kutuplaşma demektir. CHP; bakımsızlık, başarısızlık, beceriksizlik demektir. Allah bu memleketi yıkım ittifakının eline geçmekten korusun.

— Karşımızda dörtlü malum zillet ittifakı, illet ittifakı… Bu partilerin çoğu belediye başkan adaylarını, maalesef partililer ve delegeler değil lobiler, terör örgütleri, marjinal çevreler belirliyor.

'AK PARTİ'DEN DE MHP'DEN DE FİRE OLMAMASI LAZIM'

- Türk siyaseti açısından gerçekten utanç verici, yüz kızartıcı sahnelere, kirli pazarlıklara hep birlikte şahit oluyoruz. Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu parti olmakla övünen CHP'de, delegelerden, bu partiye gönül veren üyelerden ziyade, Kandil'deki terör baronlarının sözü geçiyor.

— AK Partili ve MHP'li kardeşlerime sesleniyorum, en ufak bir fire vermeden adayımıza sahip çıkacağız. AK Parti'den de MHP'den de fire olmaması lazım. El ele vererek cumhuru Ankara'da yerel yönetimde iktidara getirmemiz lazım.