Gündem

Erdoğan’dan Sudan’daki darbeye ilişkin ilk yorum

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da askerin darbe yaparak ülkenin Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’i tutuklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tepki geldi.

Sudan’da askeri darbe ile yönetim değişti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden darbeye tepki gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ilişkilerin iyi olduğu Sudan ile ilgili açıklamada bulundu. Erdoğan, Sudan’ın yaşadığı bu süreci barış içinde atlatmasının en önemli temennisi olduğunu söyledi.

DÜNYA BİR GARİP DÜNYA

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Cristian Kabore ile Külliye’de basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan’da bu sabah başlayan darbe ile ilgili sorulan soruya yanıt verdi. Erdoğan, “Dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin darbecilerle daha sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını görüyoruz. Milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir” ifadelerini kullandı.

ÇOK DEĞİŞİK BİLGİLER GELİYOR

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-beşir ile ilgili çok değişik bilgilerin geldiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sayın Ömer Beşir’le ilgili çok değişik haberler gelmektedir. Evinde midir veya bir başka yerde midir, sağlıklı bir bilgi vermemiz söz konusu değil. Sudan bizim köklü tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Bu köklü ilişkilerimizin tabii ki devamından yanayız. Temennim odur ki suhuletle, bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum.”

ÖMER EL-BEŞİR 30 YILDIR SUDAN’IN CUMHURBAŞKANI’YDI

Ömer el-Beşir 1989 yılında askeri darbe ile ülke yönetiminin başına gelmişti. Darbe ile gelen el-Beşir darbe ile görevinden gitti.

Sudan, Türkiye’nin yakın ilişkileri olduğu bir Afrika ülkesi. 1989’da kendisi de bir asker olan Ömer el-beşir’in gerçekleştirdiği darbe ile yönetim değişti. 1993’te kendisini Cumhurbaşkanı olarak atayan Ömer el-beşir o günden bu yana Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyordu. Ülkenin ağır ekonomik ve siyasi bunalıma girmesiyle ülkede gösteriler başlamıştı. Ömer el-beşir reform sözü verse de gösteriler durmadı ve seçime 1 yıl kala Sudan ordusu darbe yaparak yönetime el koydu. İlk dakikalarda Ömer el-beşir’in ülkeden kaçtığı iddiaları ortaya atılsa da Beşir’in tutuklandığı açıklandı.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.