Gündem

Erdoğan’dan yüzde 50+1 tartışmalarına ilk yanıt

Erdoğan’dan yüzde 50+1 tartışmalarına ilişkin, “Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve Meclis’e getirebiliriz.” dedi.

Erdoğan’dan yüzde 50+1 tartışmalarına yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu’nda yeni yasama yılının açılış konuşmasının ardından dışarıda bekleyen gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, yüzde 50+1 tartışmaları ile ilgili “Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve Meclise getirebiliriz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir.” dedi. ” ifadelerini kullandı.

AA‘da yer alan haberde; Seçimlerde aranacak oy oranının yüzde 50+1’den 40’lara düşürülmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kampta onu bizim konuşmamız önemli değil. Onu konuşma yeri burası. Anayasa değişikliği gerektiriyor. Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve buraya getirebiliriz. Bunun için de tabi iktidarı ile muhalefeti ile el ele vermek ondan sonra böyle bir şeyi gerçekleştirebilirsek olabilir. Aksi takdirde bunların üzerinde şimdi Kızılcahamam’da dönüp konuşmamız asıl o bizi yorar. 1 yıl önce millete götürdüğümüz ve milletin onay verdiği yeni yönetim sistemini tekrar gündeme getirmek asıl milleti o yorar”

“40 artı 1’e ihtiyacımız yok, biz 50 artı 1’i her koşulda alırız mı diyorsunuz?” sorusunu ise Erdoğan’dan, şu yanıt geldi:

“Hayır, böyle bir sorgulamaya da girmem, yani böyle bir teklif kimden geliyor? Medyadan geliyorsa o ayrı bir konu ama bu iş parlamentonun işidir. Parlamentoda da bu işlerle ilgilenen kimdir, muhalefettir. Muhalefet böyle bir teklifi getirir, orada bu tartışılır. Bunu sürekli olarak böyle ayağa düşürmenin doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü milletimiz de politikacıdan ciddiyet istiyor. Dolayısıyla bu ciddiyeti aynen sürdürmemiz lazım. 2023 seçimlerine daha ciddi bir zaman var.”

Erdoğan’dan mesaj: Bir gece ansızın gelebiliriz

Fırat’ın doğusuna yönelik ise ”Bunların hepsinin toplam açılımı nedir. Bir gece ansızın gelebiliriz.” ifadelerini kullandı.