Gündem

Everest Dağı’nı yeniden ölçecek ekip yola çıktı

Yer yüzünün en yüksek dağı Everest’in depremler nedeniyle boyunun değişmiş olabileceği düşünülüyor. Everest’in boyu yeniden ölçülecek.

Nepal’de 2015 yılında meydana gelen depremlerin Everest dağının yüksekliğini değiştirmiş olabileceği düşünüyor. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in yeniden ölçülmesi için Nepal bir ekip görevlendirdi.

Nepal ve Çin sınırı üzerindeki Himalaya sıradağlarında yer alan Everest’i yeniden ölçecek olan ekip Nepal hükümetinin tayini ile Çarşamba günü yola koyuldu.

‘YÜKSEKLİK DEĞİŞMEDİ’ DEMEK İSTİYORLAR

Nepalli yetkililer, yeniden yapılacak olan ölçümle dağın yüksekliğinin azaldığı iddialarını ortadan kaldırmak istediklerini açıkladı.

Nepal hükümetince tayin edilen 4 kişilik ekip, dağın zirvesine çıkarken yaşanan aşırı zorluklarla baş edebilmek için 2017’den beri hazırlanıyor.

Ekibin lideri Khim Lal Gautam, dağa çıkmanın kolay olmayacağını fakat başaracaklarına inandıklarını söyledi. Khim Lal Gautam, başarılı bir tırmanışın ardından 2011 yılında da zirveye ulaşmıştı.

EVEREST DAĞI’NIN YÜKSEKLİĞİ İLK KEZ 1954’TE ÖLÇÜLMÜŞTÜ

İlk kez 1954 yılında yüksekliği ölçülen Everest’in yüksekliği daha sonra birçok kez ölçülse de, günümüzde ilk ölçüsü olan 8 bin 848 metrelik ölçüsü çok daha fazla kabul görüyor. 1999 yılında GPS ile ölçüm yapan bir ekip, dağın yüksekliğini 8 bin 850 metre olarak açıklamıştı. Ancak bu ölçüm sınırlı bir çevre tarafından kabul edilmişti.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.