Gündem

Fatih Altaylı'dan Abdullah Gül'e makam aracı eleştirisi

Fatih Altaylı Abdullah Gül'ün emekliliğinde 18 makam aracını hizmetine almasını bugün köşesinde ilginç şekilde eleştirdi.

Cumhuriyet gazetesinin dün ısıtıp yeniden gündeme taşıdığı cumhurbaşkanları ve makam araçları meselesini Fatih Altaylı da bugün köşesine taşıdı. Basit bir cumhurbaşkanları ve makam araçları araştırması bile yapmadığı her halinden belli olan Fatih Altaylı, eğer ilk elden basit bir araştırmaya girişmiş olsaydı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kaç koruması olduğu ve kaç araç aldığıyla ilgili detaylı bilgilere Habertürk gazetesinin internet sitesinden bile ulaşabilirdi.

Abdullah Gül ve makam araçları

Abdullah Gül’ün 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı görevini Erdoğan’a devrederken kendisine 18 araç tahsis ettiği bilgisiyle ilk kez karşılaşmış gibi oldukça şaşkın davranan Fatih Altaylı, köşesinde, “Bu 18 sayısı beni şaşırttı. Hesapladım hesapladım olmadı. Bir kendine. Bir eşine. Etti 2. Her birine 2 de koruma aracı versen. 4 de o. Toplamı 6. Hadi bir de yedek araç verilsin. Etti 7. Geri kalan 11 aracın ne iş yaptığını doğrusu merak ettim.” diye yazdı.

abdullah gül ve makam aracı

Halbuki 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2 değil 55 koruma memuru var. Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı görevini Erdoğan’a devrederken kendisine 45 de hizmet personeli tahsis etti.

Ahmet Necdet Sezer’in kendine 2 makam aracı dışında 16 personeli hizmetine aldığını da biz ekleyelim. Hatta 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren 5, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de emekliliğinde 6 personeli hizmetine almıştı.

 • USD
  -0,62
  3,8627
 • EURO
  -1,05
  4,5378
 • ALTIN
  -0,46
  155,89
 • PETR
  -0,19
  63,2200