Gündem

Ferhat Tunç "Sürgünde yaşamak istemiyorum"

Şarkıcı Ferhat Tunç, Almanya dönüşü Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Tunç ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Bir dönem HDP'den milletvekili adayı olan şarkıcı Ferhat Tunç, havalimanında gözaltına alındığını twitter hesabından duyurdu.

Tunç yaptığı paylaşımda, “Almanya’dan gelirken 'aranıyorsun' dediler havaalanında gözaltı işlemi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Alınan bilgiye göre, Almanya'dan tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Tunç hakkında, Atatürk Havalimanı'ndaki pasaport işlemleri sırasında, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği'nce "silahlı terör örgütüne üye olmak", Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce de "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı bulunduğu tespit edildi. 

Bunun üzerine gözaltına alınan Tunç, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi'ne sevk edilen Tunç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi. 

SÜRGÜNDE AKLANIP PAKLANMAK İSTEMİYORUM 

İfadesinin ardından serbest bırakılan Tunç, adliye çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iki ayrı soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunduğunu ve şu anda serbest kaldığını anlattı. 

Tunç, iki hafta önce Almanya'ya giderken herhangi bir sorun yaşamadığını söyleyerek, "Dün akşam dönüşümde 'Hakkınızda yakalama kararı var, dolayısıyla sizi tutuyoruz.' dediler. Açıkçası hakkımda bir çok açılmış dava ve soruşturmalar var. Hakkımdaki davalardan biri 2 yıla yakın aldığım hapis cezası. Şu anda İstinaf Mahkemesi’nde, ben o kararı bekliyordum. Tam o kararı beklerken bu hafta içinde yakalama kararını biraz sürpriz şekilde karşıladım." dedi. 

Yurt dışında yaşamak istemediğini anlatan Tunç, "Sürgünde yaşamak, sürgünde aklanıp paklanmak istemiyorum. Bu ülkeyi seviyorum." ifadelerini kullandı.