Gündem

FETÖ elebaşının korumasının eşine hapis

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir dönem korumalığını yapan firari eski polisin eşi Hatice Çelikcan, 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir dönem korumalığını yapan firari eski polisin eşi Hatice Çelikcan tutuksuz yargılandığı davada, ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AA‘da yer alan habere göre; Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in korumalığını yapan firari eski polisin eşi Hatice Çelikcan, ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılandığı davada, 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz firari sanık Hatice Çelikcan gelmedi. 

Duruşmada dinlenilen tanık G.Y. sanığı tanımadığını ancak kocasını (Nazmi Çelikcan) bildiğini belirterek, kocasının emekli polis olduğunu, Amerika’ya gittiğini, FETÖ elebaşının malikanesinde kaldığını kendisine söylediğini anlattı. 

Cumhuriyet savcısı da davaya ilişkin mütalaasında, sanığın yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isterken yakalandığı, halen firari olduğu, örgüt üyelerinin gizli haberleşme aracı olan COCO adlı programı kullandığı, Bank Asya’ya örgüt talimatı sonrasında para yatırdığını aktardı.

Mütalaada, sanık Hatice Çelikcan’ın bu nedenlerle ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hapis cezasına çarptırılması talep edildi. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. 

Sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları, yargılama sürecinde yasa dışı yollardan ülkeyi terk etmesi ve halen firari olduğunun anlaşılması nedeniyle sanığın cezasında indirim yapılmasına yer olmadığına hükmeden heyet, firari sanığın hükmen tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

FETÖ elebaşının korumasının eşi Yunanistan’a kaçmaya çalışmıştı

Keşan’da, yasa dışı yollardan Yunanistan’a kaçmak isteyen şüpheliler jandarma tarafından yakalanmıştı.

Bir ihbarı değerlendiren Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Keşan’dan Yunanistan sınırındaki İpsala yönüne giden Murat Yılmaz (45) yönetimindeki 22 NH 921 plakalı aracı, Yeniceçiftlik Köyü mevkiinde durdurmuştu.

Araçta yapılan aramada FETÖ/PDY ile bağlantıları oldukları tespit edilen ve yasadışı yollarla yurtdışına çıkış yapmak istedikleri belirlenen genel cerrah Mehmet Ali Yılmaz (34), pratisyen hekim Meryem Dağdelen (31), ev kadını Hatice Çelikcan (45) ile sürücü ve organizatör Murat Yılmaz gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin üzerinde yapılan aramada ise 4 cep telefonu, 2 bin 15 euro, 1160 dolar, 100 İsviçre frangı ve 300 TL bulunmuştu.

İddianameden 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir dönem korumalığını yaptığı, kapatılan Zaman gazetesinin güvenliğinde de çalışan eski polis memuru Nazım Çelikcan’ın eşi Hatice Çelikcan hakkında hazırlanan iddianamede, sanığın eşinin 15 Temmuz’dan önce yurt dışına firar ettiği ve hakkında yakalama kararı bulunduğu belirtilmişti. 

Hatice Çelikcan’ın da FETÖ’den kaydının bulunduğu anlatılan iddianamede, Edirne’den yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada yakalanan sanığın daha sonra tutuklandığı aktarılmıştı.

İddianamede, sanık Hatice Çelikcan hakkında ilgili makamlarca yapılan incelemeler sonucunda FETÖ/PDY yapılanması içerisinde “mahrem imam” olduğu ve İstanbul, Muş ve Çorum illerinde faaliyet gösterdiği bilgisine ulaşıldığına vurgu yapılmıştı.

İddianamede, sanık Çelikcan hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Hakkında dava açılan sanık Çelikcan tutuklu yargılandığı sırada, mahkemenin eski heyeti tarafından tahliyesine karar verilmişti. Daha sonra yapılan duruşmalara gelmeyen sanık Hatice Çelikcan hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.