Gündem

FETÖ soruşturmasında 223 muvazzaf subaya gözaltı

15 Temmuz’un darbe girişiminin yıldönümü yaklaşırken İstanbul, Ankara ve İzmir’deki FETÖ operasyonlarında 223 muvazzaf subay gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir merkezli operasyonlarda tamamı muvazzaf 223 subay olmak üzere 243 gözaltı kararı daha çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan operasyon açıklamasında FETÖ’nün TSK içerisine sızmış ve halen deşifre edilemeyen mensuplarının sayıca darbe girişimine katılanlara oranla daha fazla olduğu vurgusu yer aldı.

İSTANBUL’DA ALBAYA GÖZALTI

Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı ve İstanbul Emniyet TEM Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla tespit edilen şüphelilerden 100’ü Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 33’ü Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 37’si Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 6’sı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 1 albay, 2 yarbay, 5 binbaşı, 7 yüzbaşı, 100 üsteğmen, 18 teğmen ve 43 astsubay olmak üzere tamamı muvazzaf.

HAVA KUVVETLERİ’NE OPERASYON

Ankara’daki FETÖ operasyonu ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. Ankesör soruşturmasında gözaltı kararı verilen 32 askerden 20’si yakalandı. Bunlardan biri albay, ikisi yarbay, biri binbaşı, ikisi yüzbaşı, 9’u üsteğmen, ikisi teğmen ve 15’i de astsubay.

İSTİFA EDEN PİLOT YÜZBAŞI DA VAR

İzmir’de de mahrem imamlarca ankesör ya da büfe telefonlarından arandıkları belirlenen 20’si muvazzaf, 5’si eski asker ile bu kişilerle irtibatlı 10 sivil şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. İzmir’in yanı sıra İstanbul, Ankara, Kayseri, Balıkesir, Kütahya, Muğla, Amasya, Kocaeli, Adana, Batman, Çanakkale, Malatya, Diyarbakır, Konya, Kırşehir, Mersin, Manisa, Tekirdağ ve Denizli’de de operasyon yapıldı. Gözaltı kararı verilenler arasında aktif görevde 2 üsteğmen, 2 teğmen, 16 astsubay ile meslekten ihraç edilen 1 yarbay ile 1 astsubay, açığa alınan 2 üsteğmen ve istifa eden 1 pilot yüzbaşı buluyor. ByLock kullanıcısı oldukları belirlenen 10 sivil zanlılın askerlerle irtibatlı oldukları öne sürüldü.