Gündem

Fransa’nın 24 Nisan kararına ortak tepki

Fransa’nın 24 Nisan’ı sözde Ermeni soykırımı için anma günü ilan etmesine Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra muhalefet de tepki gösterdi.

Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı yayınladığı bir kararname ile 24 Nisan tarihini “sözde Ermeni soykırımı” için anma günü ilan etti. Türkiye’den tepkiler gecikmedi. Muhalefet ve hükümetten verilen yanıtlar ortaktı.

24 NİSAN KARARI HADSİZLİK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, kararın ucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik örneği olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yapmış ve kararı kınamıştı. Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanın bu kararnamesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Fransa Anayasa Mahkemesinin kararlarını açıkça ihlal ettiğini bildirdi. 

Çavuşoğlu, kararın Türkiye için hiçbir geçerliliği olmadığını ifade ederek gerekli tedbir alınacağını, Ankara’da bazı girişimlerin başlatıldığını duyurdu.

POPÜLİST BİR LİDER OLARAK HATIRLANACAK

Dışişleri Bakanlığınca yayınlanan kınamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyası için böyle bir karar aldığı ifade edildi. Bakanlık, “Macron, tarihi siyasileştiren popülist bir lider olarak hatırlanacaktır.” denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, karardan duyulan rahatsızlığı aktardı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop da karara tepki gösterdi. Şentop, “Müttefikimiz Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 24 Nisan’ı Ermeni soykırımı için anma günü ilan etmesini şiddetle kınıyorum.” şeklinde konuştu.

MUHALEFETTEN ORTAK TAVIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa’nın 24 Nisan kararının haddini aşan bir müdahale olduğunun altını çizdi. Türkiye ve Ermenistan arasındaki sorunların bu tip müdahaleler çözülemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, çözümün kendi aralarında diyalogla mümkün olduğunu söyledi.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.