Gündem

Futbolda FETÖ soruşturmasında çarpıcı ifadeler

'FETÖ'nün futbol yapılanması'na ilişkin soruşturma kapsamında ifade veren eski futbolcu Bekir İrtegün'ün, açıklamaları ortaya çıktı.

Aralarında eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül'ün yer aldığı isimlere FETÖ soruşturması kapsamında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, eski milli futbolcular soruşturmada şüpheli olarak yer aldı.

Hürriyet'ten Damla Güler'in haberine göre; ByLock bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Bekir İrtegün'ün ifadesi ortaya çıktı. İrtegün, FETÖ ile 2007-2008 yıllarında Gaziantep'te tanıştığını belirtti.

İSİMLERİ AÇIKLADI

İrtegün verdiği ifadede şu açıklamalarda bulundu:

"Sohbetlere takım içinden Ömer Çatkıç, Barış Durmaz geliyordu. 2009 yılında Fenerbahçe transferinden sonra Ali Şenel isimli, bu yapıdan olan birisi aradı. Bir süre sonra, o dönem Fenerbahçe'de oynayan Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran'ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Ben de 2009 yılının son aylarında bu kişinin yapmış olduğu sohbetlere diğer futbolcu arkadaşlarımla katılmaya başladım. Fenerbahçe'de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır."

"SOHBETLERE BİR KAÇ KEZ EMRE BELÖZOĞLU'NUN EVİNDE KATILDIM"

Eski futbolcu, ByLock programının FETÖ tarafından kullanıldığını fakat herhangi bir suç teşkil ettiğini bilmediğini söyleyerek, "ByLock programından bana Ali Şener tarafından gönderilen mesajlar dini içerikli olduğu ve herhangi bir suç unsuru olmadığı için hakkımda soruşturma yürütüleceğini düşünmemiştim" ifadesini verdi.

Sohbetlerin genelde örgüte ait okullarda olduğunu anlatan İrtegün, birkaç kez ise sohbetin şu an Medipol Başakşehir'de forma giyen Emre Belözoğlu'nun evinde yapıldığını anlattı.

BORAL: SOHBETLERE TUNCAY ŞANLI VE GÖKHAN GÖNÜL DE GELİRDİ

Şüpheli isimlerden bir diğeri ise eski futbolcu Uğur Boral'dı. Boral verdiği ifadede, Fenerbahçe'ye transfer olduktan sonra Ali Şenel isimli kişinin sohbetlerine katıldığını ve bu sohbetlere takım arkadaşları Tuncay Şanlı, Serdar Kulbilge, Kerim Zengin, Bekir İrtegün, Emre Belezoğlu, Orhan Şam, Gökhan Gönül'le birlikte katıldığını anlattı.

İddianamede şüphelilerin verdiği isimler hakkında işlem yapılıp yapılmadığı belirtilmezken, firari Ali Şenel ve Erhan Erkoç hakkındaki soruşturma devam ediyor.

Eski futbolcuların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.