Gündem

Gavur Sülo isimli PKK'lı terörist Süleyman Şimşek yakalandı

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen bombalı araçlı saldırıyı düzenleyen PKK'lı teröristlerden Gavur Sülo kod isimli Süleyman Şimşek yakalandı.

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik olarak gerçekleştirilen, bombalı araçla yapılan ve 3'ü polis 5 kişinin hayatını kaybettiği 217 kişinin de yaralandığı terör saldırısını düzenleyenlerden biri olan Gavur Sülo isimli PKK'lı terörist Süleyman Şimşek jandarmanın düzenlediği nefes kesen operasyonla yakalandı. 

Elazığ Emniyet Müdürlüğüne 18 Ağustos 2016 günü bomba yüklü kamyonetle düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi şehit oldu, 217 kişi yaralandı. 5 ton patlayıcıyla saldırıyı gerçekleştiren teröristKamil Çelebi de olay yerinde parçalandı. Patlama sonrası olay yerinden toplanan deliller ve güvenlik güçlerine teslim olan teröristlerin itiraflarıyla canlı bombayı, bomba yüklü araçla olay yerine getiren kişinin Gâvur Sülo kod adlı Süleyman Şimşek olduğunu belirttiler. Süleyman Şimşek'in Dicle kırsalındaki Görese Dağı eteklerindeki Kurşunlu Köyünde hazırlanan bomba yüklü araca refakat ederek canlı bomba teröristi emniyet binası önüne kadar götürdüğü öğrenildi.

SALDIRI YAPACAK TERÖRİSTLERE ARAÇ TEMİNİ YAPIYORDU

Patlama sonrası kayıplara karışan Şimşek hakkında Diyarbakır, Elazığ, Dicle Başsavcılıklarınca arama kararı çıkarıldı, ancak Gâvur Sülo'nun izine 2 yıldan beri bir türlü rastlanılamadı. Elazığ'daki saldırıdan sonra Diyarbakır'ın Dicle İlçesine bağlı Yokuşlu Köyündeki evini terk edip kayıplara karışan ve yanında sürekli kalaşnikof tüfek ve Glock suikast tabancası bulunduran Gâvur Sülo, teröristlerin şehir merkezlerinde yapmayı planladığı bombalı katliamlarda kullanılmak üzere araç gasp ederek kırsal alana götürüp terörist sorumlularına teslim ediyordu. Şimşek Kuzey Irak'tan yeni gönderilen ve arazi yapısını bilmeyen teröristlere arazide öncülük yaparak karakol ve üs bölgelerinin nerelerde olduğuna dair bilgiler verip önlem almalarını sağlıyordu.

Güvenlik güçlerine teslim olan ve Şimşek'i fotoğrafından teşhis eden E.D ve R.K adlı 2 terörist, Şimşek'in Diyarbakır'ın Dicle ve Hani İlçelerinde PKK'lı teröristlerin lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladığını ve örgütün en çok güvendiği adamlarından biri olduğunu belirttiler. Şimşek'in bölgeler arası haberleşmede gizli yazışmaları getirip götüren özel kurye olduğunu, askerlerin dikkatini çekmemek için motosikletle yalnız dolaştığını anlattılar.

2 YIL SONRA KISKIVRAK YAKALANDI 

2 itirafçı terörist, Şimşek'in kırsal-şehir arasında sağladığı bağlantı nedeniyle silahlı 10 terörist kadar etkin ve aktif olduğunu ifade ettiler. Güvenlik güçleri, Süleyman Şimşek'i yakalayabilmek için Görese Dağı eteğindeki Yokuşlu Köyündeki evini ve eşini takibe aldı. Teknik takibe yakalanmamak için cep telefonu kullanmayan Gâvur Sülo'nun evine gelebileceği ihbarını alan Jandarma timleri güvenlik güçleri uzun süre evi izlemeye aldı. Eve gelen Gâvur Sülo, Yokuşlu Köyünde bulunan Jandarma Karakolundaki görevli askerlerce saklandığı evde 2 yıl sonra kıskıvrak yakalandı. Hakkında "Ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle soruşturma bulunan Süleyman Şimşek, tutuklanarak cezaevine konuldu. 

(Sabah)