Gündem

Darbeci paşa ailecek gayrimenkul zengini çıktı!

FETÖ soruşturması kapsamında TSK'dan ihraç edilerek tutuklanan Korgeneral İlhan Talu'nun ailesinin de gayrimenkul zengini olduğu öğrenildi.

Sare Tüzen'in haberi

Geçtiğimiz günlerde FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan ve Türk Silahli Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen eski Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu'nun mal varlığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine soruşturulmaya başlandı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) düzenlediği rapor ile Talu'nun gayrimenkul zengini olduğu ortaya çıktı.

Raporda Talu adına kayıtlı Ankara'da 17 katlı on, 18 katlı üç, 25 katlı beş apartman ve arsa bulunduğu belirtildi. Bu da katta 4 dairden hesaplandığında binden fazla daire anlamına geliyor. İşin ilginç yanı ise darbeci generalin üzerine 18 apartmanın geçtiğimiz yıl yapılmış olması. 

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:730px; width:600px" />

Söz konusu gayrimenkullerin yevmiye tarihine bakıldığında kayıt tarihi 4 Agustos 2015 olarak görülüyor.

AILECEK GAYRIMENKUL ZENGINI CIKTILAR

Peki İlhan Talu en az 4 daireden hesaplandığında bin daireyi gecen bu gayrimenkullere nasıl sahip oldu?

İlhan Talu'nun babası Şifa Talu ve abisi Erhan Talu Kirşehir'in Kaman İlçesi'nin en zengin ailelerinden biri olarak biliniyor. 2007 yılı Milletvekili Genel Seçimlerinde; Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Milletvekili adayı olarak siyasi yaşamına başlayan abi Erhan Talu Kırşehir Kaman Belediye Başkanı ve aynı zamanda da kendisine ait konut inşaatları yaptığı bir inşaat şirketini yönetiyor. Bunun yanı sıra ailenin bir de tuğla fabrikası bulunuyor.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:391px; width:625px" />

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:375px; width:600px" />
İlhan Talu'nun abisi Kırşehir Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu

Baba Şifa Talu'da tıpkı oğlu gibi inşaat sektörü içerisinde. Öyle ki Talu ailesi Kaman İlçesi'nde ciddi bir üne de sahip. Şifa Talu adına yaptırılmış ve kendi ismini almış "Özel Şifa Talu Yükseköğretim Kız Yurdu" var.

ÖĞRENCİ YURDUNDAN B SERİSİ 1 DOLAR

Kırşehir Kaman'da FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında bu kız yurduna ve yanındaki iki özel yurda operasyon düzenlendi. Düzenlenen bu operasyonda binanın zemin katından yandaki iki binayla birlikte ortak bir tünel oluşturduğu ortaya çıktı. Ayrıca bu yurtta yapılan aramalarda, müdür odasında porselen bardağın içerisine gizlenmiş B serisi 1 dolar da bulundu. Yurt gerekli işlemlerin ardından kapatıldı.

Talu'nun mal varlığının kaynakları henüz açıklanmadığı için bu gayrimenkullerin aile ortaklığından gelen bir varlık olabileceği ihtimali de bulunmaktadır. Her ne kadar mal varlığı kaynağı henüz açıklanmasa da Talu ve ailesinin ciddi anlamda FETÖ'ye finans sağladığı veya FETÖ'den menfaat elde ettiği de dava sonuçlanana dek merak edilen bir konu olarak zihinleri meşgul edecek.

TSK NEDEN TESPİT EDEMEDİ?

Akıllara Korgeneral rütbesinde bulunan İlhan Talu'nun yalnızca asker maaaşıyla elde edemeyeceği bu mal varlığını, TSK'nın bugüne dek neden tespit edemediği de gelebilir. İlhan Talu'nun gayrimenkulleri için verdiği yevmiye tarihine dikkat kesilecek olursak soruya kısmi bir açıklama getirebiliriz.

Mal varlığı raporunda gayrimenkullerin "yevmiye tarihinin 4 Agustos 2015" olarak belirlenmesi bir yıllık süre içerisinde TSK'nın bu mal varlığını tespit etmesinde ki zafiyetinin ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Ancak burada TSK içerisindeki zafiyetten çok Tapu işlemlerinde yaşanan zafiyet ya da FETÖ işbirliği de akıllara geliyor. Toplu olarak aynı tarihte sicile işlenen bu gayrimenkuller Tapu Müdürlüğü'nün dikkatini hiç mi çekmedi? Ya da işlerine mi gelmedi. Tüm bu soruların cevabı Talu'nun mal varlığı kaynaklarının açıklanması ile gün yüzüne çıkacak.

PEKI BUNDAN SONRA Kİ SÜREÇ NASIL IŞLEYECEK ?

İlhan Talu'nun mal varlığı kaynağı soruşturma sonucunda FETÖ ile iliskili çıktığı takdirde söz konusu mal için tedbir konulup devir işleri engellenecek. 

Maliye Bakanlığı tedbir koydurduktan sonra tedbir konulan bu mallar kesin hüküm verilene dek şüpheli tarafından kullanılmaya devam edilecek yalnızca bu malların satışını ve devrini gerçekleştiremeyecek. Bankadaki tedbir konulan parası içinde hesabından aylık maaşı kadar para çekebilme hakkına sahip olacak onun dışında ki parayı çekemeyecek.

Talu'nun mal varlığı gelirinin FETÖ finansmanıyla ilgili olarak elde edildiğine dair bir karar verilirse bu durumda Devlet bu mallara el koyarak hazineye devredecek. FETÖ soruşturması kapsamında bugüne dek 100 bine yakın kişinin mallarına tedbir konuldu.

[email protected]

 • USD
  0,04
  3,7482
 • EURO
  0,17
  4,6575
 • ALTIN
  0,30
  162,66
 • PETR
  0,76
  65,3400