Gündem

Hakan Atilla'nın ilk sorgu kayıtları ortaya çıktı

ABD'de yargılaması devam eden eski Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın FBI tarafından ilk sorgusuna ilişkin kayıtlar ortaya çıktı.

ABD'de görülen ve Türkiye'ye yönelik kumpas davası olduğu hergün biraz daha netlik kazanan davaya ilişkin her gün yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Son olarak New York’ta tutuklu yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 27 Mart tarihinde New York JFK havalimanında FBI görevlileri tarafından alınır alınmaz gerçekleştirilen sorgusunun görüntüleri Hürriyet'te yayınlandı. 

Görüntülere göre FBI ajanları Jennifer McReynolds ve Scott Giessler, Atilla'nın sorgunun hemen başında kendilerini tanıtıp kimliklerini gösteriyor. Küçük bir odada kendisine Reza Zarrab soruşturmasıyla ilgili tutuklandığı iletilen Atilla, İngilizce başladığı konuşmasına Türkçe devam ediyor. Atilla  “Benim Reza ile hiçbir şahsi işlemim yok" yanıtını veriyor.

APTALA MI BENZİYORUM?

FBI ajanlarına "Benim şahsımla ilgili bir konu değil. Benimle ilgili olsa Amerika’da ne işim var? Aptala mı benziyorum” diye tepki gösteren Mehmet Hakan Atilla'nın bu sözleri üzerine FBI ajanları ellerinde Zarrab ile aralarında geçen telefon konuşmalarının dinleme kayıtları olduğunu iddia ediyor.

Hakan Attila sorgu sırasında, “Elinizden geleni yapın. Ben hükümet görevlisiyim. Bu yüzden büyük ihtimalle bu davayı takip etmeyi isteyeceklerdir” yanıtını veriyor. 

YALAN SÖYLEDİĞİNİ BİR KEZ DAHA İTİRAF ETTİ 

Öte yandan Reza Zarrab’ın çapraz sorgusuna New York'ta dün de devam edildi. Hakan Atilla’nın avukatı Fleming tarafından sıkıştırılan Zarrab, “Atilla’nın tutuklandığını duyduğunda şoke olduğunu” belirtti. Zarrab’ın bir Halkbank çalışanıyla yaptığı konuşma dinletildikten sonra avukat Fleming, Zarrab’ın çalışanı yanlış yönlendirdiğini vurguladı. Zarrab da yalan söylediğini “telefonda hiç açık konuşmadıklarını, alt kademinin hiçbir şeyden haberi olmadığını” belirtti.

HAYALİ GIDA TİCARETİ DE YALAN 

Zarrab, Süleyman Aslan’la sık sık internetten ve yüz yüze konuştuğunu fakat Atilla’nın kendisine yüz yüze görüşme teklifinde bulunduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını ifade etti. Zarrab, 10 Nisan 2013’te Atilla’ya hayali gıda ticaretiyle ilgili yalan söylediğini kabul etti.

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600