Gündem

Hasip Kaplan’dan İzlanda’ya destek twiti

HDP’li eski vekil Hasip Kaplan, Türkiye’nin İzlanda karşısındaki mağlubiyete sevindi ve İzlanda’nın nüfusunun 350 bin olduğunu hatırlattı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski vekillerinden Hasip Kaplan, dün akşam A Milli Takımımızın İzlanda’daki karşılaşmadan 2-1’lik mağlubiyetle ayrılmasının ardından attığı twitlerle tepki aldı.

PEKİ 70 MİLYONLUK DÜNYA ŞAMPİYONUNU YENİNCE?

Maçın bitiş düdüğünün çalışmasının ardından Biji İzlanda diye twit atan Kaplan, daha sonra ise “350 bin nüfuslu 1 Devlete Yenildi Türkiye Milli Takımı Sporun içine ettiniz ..!” ifadelerini içeren başka bir twit attı.

Kaplan’ın nüfusu 70 milyon olan ve son Dünya Şampiyonu olan Fransa’yı yenen A Milli Takım için tebriğinin olmadığı görüldü.

ANNE SOPHIA DAVASIYLA BU MAÇIN NE İLGİSİ VAR?

Sosyal medya kullanıcıların yoğun şekilde eleştirdiği Kaplan, daha da ileri giderek 90’lı yıllarda Türkiye ve İzlanda’nın gündemine oturan bir çocuk kaçırma vakasını işaret etti.

Olayın İzlandalı tarafın avukatlığını yapan Kaplan, Türk tarafın avukatlığını yapanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yapan Hayati Yazıcı olduğuna dikkat çekti. Bu dikkat çekme ile Kaplan’ın ne anlatmak istediği anlaşılamadı.

ANNE SOPHIA DAVASI NEDİR?

Anne Sophia davası diye anılan ve Türkiye ve İzlanda gündeminde uzun yıllar kalan çocuk kaçırma vakası, Türk bir baba ve İzlandalı annenin boşanmasının ardından babaya verilen velayete annenin dava açması olayıdır. Mahkeme çocukları annenin görmesine hükmetmesine karşın baba, çocukları göstermemiştir. Daha sonra Hasip Kaplan ve Hayati Yazıcı babaya giderek ikna eder ve anne çocuklarını görür.

Bu olaydan ancak 11 yıl sonra da Meclis’ten “Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Kanun” kanun yasalaştı. Bu yasa Meclis’te Kaplan ve Yazıcı’yı aynı safa getiren nadir anlardan birini neden oldu.