Gündem

Hatay’da oğlunu öldüren babanın skandal savunması

Hatay’da 6 yaşındaki oğlunu döverek öldüren baba, ilk duruşmada ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl hapis cezası aldı.

İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Ali Yılmaz, boşandığı eşi Gülistan Özger ve tarafların avukatları katıldı.

6 yaşındaki oğlu Mertcan’ı döverek öldüren baba Mehmet Ali Yılmaz’ın skandal savunması:

Yılmaz, “Ben oğlumu onun iyiliği için dövdüm, ‘benim gibi olmasın, okusun’ diye vurdum” ifadesini kullandı.

Sanığın bu sözü üzerine sinir krizi geçiren anne Özger, Yılmaz’a “Katil” diye bağırdı. 

Mahkeme heyeti, oğlunu öldürmekten sadığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, olayda hayatını kaybeden 6 yaşındaki Mertcan ve diğer çocuğuna da “işkence etmek” suçundan da toplam 12 yıl hapis cezası verdi.

Gazetecilere açıklama yapan avukat Mehtap Sert, istedikleri sonucu aldıklarını ve karardan memnun olduklarını söyledi.

“Sanık suçlamaların tamamını reddetti fakat elde edilen deliller neticesinde suçu sabit görüldü. Dosyadaki deliller itibariyle suçu sabit görüldüğünden Mertcan açısından ağılaştırılmış müebbet ve her iki kardeşe de işkence suçundan ayrı ayrı 6 yıl verildi. Sonuçtan memnunuz ancak ben bu konuyla ilgili sadece şunu eklemek istiyorum, Mehmet Ali Yılmaz da çocukken çok şiddet görmüş biri, sistematik işkence neticesinde bu hale gelmiş biri. Koruyamadığımız bir çocuk büyüyünce, koruyamadığımız başka bir çocuğu öldürdü.”

NE OLMUŞTU?

İhbar üzerine 2 Ocak’ta Gültepe Mahallesi’ndeki adrese giden 112 Acil Servis ekibi, başına sert nesneyle vurulduğu değerlendirilen 6 yaşındaki Mertcan Yılmaz’ı, İskenderun Devlet Hastanesine kaldırmıştı. Hastanenin cerrahi yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan çocuk, 5 Ocak’ta yaşamını yitirmişti. 

Soruşturma kapsamında, eşinden 1,5 yıl önce boşanan baba Mehmet Yılmaz oğluna şiddet uyguladığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

Yılmaz’ın diğer çocuğu Y.T.Y. de savcılık talimatıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce koruma altına alınmıştı.