Gündem

Hizbullah El Nüceba'dan Trump'a tehdit

İran destekli Iraklı milis grubu 'Hareket Hizbullah el Nüceba' ise kararın Irak'taki ABD askerlerine saldırmaya 'meşru neden' sağlayacağını savundu.

Reutres haber ajansı Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli milis grubu 'Hareket Hizbullah el Nüceba'nın ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs kararının ardından Irak'taki ABD askerlerine saldırmayı 'meşru neden' olarak görüdğünü açıkladı.

TRUMP'IN APTALCA KARARI 

Örgütün lideri Akram el Kaabi tarafından yahılan açıklamada "Trump'ın aptalca kararı, Amerikan güçlerini hedef almak için bir meşru neden ve ümmetin vücudundan bu yapıyı (İsrail) söküp atmak için büyük bir kıvılcım olacak" dedi.

Yaklaşık 10.000 milise sahip olduğu belirtilen örgüt, Haşdi Şabi örgütünün şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor.

TANIMA ZAMANI GELDİ DEMİŞTİ 

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600