Gündem

Hulusi Akar’dan ‘güvenli bölge’ sözleri: Bu işin şakası yok

Hulusi Akar, güvenli bölge oluşturulması konusuna ilişkin, “Süreç istediğimiz noktada değil. Harekata hazırız, bu işin şakası yok” dedi.

Hulusi Akar, “Güvenli bölge süreci arzu ettiğimiz gibi gitmiyor. İşin hızlanması lazım, sonuca gitmesi lazım, vakit kaybetmememiz lazım. Harekata hazırız, bu işin şakası yok” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop yeni yasama yılı için resepsiyon veriyor.

Resepsiyona katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile güvenli bölge sürecine ilişkin sorulara yanıt verdi.

Hulusi Akar: Bu işin şakası yok

“Güvenli bölge süreci arzu ettiğimiz gibi gitmiyor diyen Hulusi Akar şöyle devam etti: “İşin hızlanması lazım, sonuca gitmesi lazım, vakit kaybetmememiz lazım. YPG’lilerin bölgeden çıkması, tahkimatların kaldırılması, ağır silahların teslim edilmesi gibi süreçler istediğimiz noktada değil ama ABD’lilerle görüşmeler devam ediyor.”

Bakan Akar, “Harekata hazırız, bu işin şakası yok. TSK’nın moral motivasyonu yerinde ama biz bu işin müttefiklik ruhuna uygun şekilde sonuçlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hava sahasını ihlal eden İHA’nın düşürülmesiyle ilgili bir soruya ise, “Basit bir olay, Hava Kuvvetlerimiz, hava sahamızı son derece güçlü ve kapsamlı şekilde koruyor” karşılığını verdi. 

MGK bildirisinde ‘güvenli bölge’ vurgusu

Dün yayınlanan MGK bildirisinde Suriye’de oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusuna vurgu yapıldı.

Bildiride, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine saygılı, yeni anayasa temelinde siyasi çözümden yana olduğunun uluslararası toplumla her fırsatta paylaşıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Türkiye’nin, insani bir mesele olarak ele aldığı Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlayacak güvenli bölge projesinin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha ileri adımlarla güçlendireceği belirtilmiştir. Milli güvenliğin sağlanması için gereken iradeyi ortaya koymakta tereddüt edilmeyecektir”