Gündem

İki BAE casusu İstanbul’da tutuklandı

İstanbul’da Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığı iddia edilen iki istihbarat görevlisi gözaltına alındı. İki şüphelinin Kaşıkçı cinayetiyle ilgisi olup olmadığı araştırılıyor.

Türkiye ve dünyanın gündeminden düşen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Milli İstihbarat Teşkilatı ve İstanbul Emniyeti Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yeni bağlantılar tespit etti.

İstanbul’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için casusluk faaliyeti yürüten iki istihbarat ajanı geçtiğimiz pazartesi günü gözaltına alındı.

Operasyon İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı ekiplerince ortaklaşa gerçekleştirdi.

BAE

BAE’li vatandaşı iki ajandan birinin, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetiyle ilişkisi olduğu sanılıyor.

Öte yandan gözaltına alınan iki ajanın da, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri kaydedildi.

BAE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki şüphelinin savcılık işlemleri tamamlandı.

İki şüpheli savcılık tarafından “siyasi ve askeri casusluk” ve “uluslararası casusluk” suçlarından tutuklanmaları istemiyle hakimliğe sevk etti. Şüphelilerin, İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarıldı.

Mahkeme iki şüphelinin “siyasi ve askeri casusluk” ile “uluslararası casusluk” suçlarından tutuklanmalarına karar verdi.

BAE

MİT-POLİS OPERASYONU

Operasyonu Milli İstihbarat Teşkilatı ve İstanbul Terörle Mücadele birimlerinin gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Cemal Kaşıkçı

TÜRKİYE EMRİ VERENLERİ ARIYOR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Kaşıkçı cinayetini Riyad’dan gelen bir ekip işledi. Suudi Arabistan 11 sanığa dava açtı, 5’ine idam istedi. Türkiye emri veren kişinin ortaya çıkarılmasını istiyor.

VAHŞİCE PARÇALARA AYRILDI

Gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de evlilik işlemleriyle ilgili olarak kağıt işlerini halletmek üzere Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna giden gitmiş, Arabistan’dan gönderilen infaz timince vahşice öldürülmüş, ardından parçalara ayrılmıştı.

SUUDİLER İTİRAF ETTİ

Riyad yönetimi cinayeti uzun süre inkar ederek Kaşıkçı’nın işlemlerini tamamladıktan sonra konsolosluktan ayrıldığını savunmuş, fakat Kaşıkçı’nın konsolosluktan ayrılmadığına dair delillerin ortaya çıkmasıyla 20 Ekim 2018’de cinayeti itiraf etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kaçıkçı’nın cinayet emrinin üst düzey Suudi yetkililerince verildiğinin anlaşıldığını duyurmuş, Suudi Arabistan buna rağmen zanlıların İstanbul’da yargılanması talebini reddetmişti.