Gündem

İran'da kargo uçağı düştü; Mucize kurtuluş

İran’ın Elburz eyaletinin Kerec şehrinde içinde mürettebatın bulunduğu kargo uçağı düştü. Pilot kurtulurken 16 kişi hayatını kaybetti.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten kalkış yapan ve varış rotası İran’ın Peyam Havaalanı olan Boeing 707 tipi kargo uçağı, açıklamalara göre 'yanlışlıkla' Fetih Havaalanı'nda iniş yapmaya çalıştı. Peyam ve Fetih havaalanlarının yer aldığı Elburz eyaleti yetkilileri, pilotun iniş sırasında uçağı kontrol edememesi sonucu havaalanı duvarına çarpıp ardından bir yerleşim bölgesine girdiğini söyledi. Yapılan açıklamalara göre, bazı evlerin zarar gördüğü uçak kazası sonucunda 16 kişi hayatını kaybetti. 

2019/01/14/l.jpg

İRAN ORDUSUNA AİT 

Eburz Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre uçakta bulunan 16 kişinin öldüğü, 1 kişinin ise sağ kurtulduğu aktarıldı.  Elburz Acil Yardımlar Merkezi yetkilileri şu ana kadar 7 cenazenin uçaktan çıkarıldığını kaydetti. Kırgızistan’a ait olduğu belirtilen uçağın aslında İran ordusuna ait olduğu ve Kırgızistan’dan 'et' taşıdığı açıklanan yeni bilgiler arasında yer alıyor. 
Sosyal ağlarda ve yerel haber ajanslarında yer alan bazı fotoğraflar, uçak enkazının büyük bir parçasının birkaç yerleşim binasının içine girdiği ve binalarda ağır hasarın meydana geldiği görülüyor. 
Uçak mürettebatının kimlik bilgilerinin İran Ordusu tarafından açıklanması bekleniyor.