Gündem

Itır Esen hakkındaki iddianame tamamlandı

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde attığı tweet nedeniyle tacı ve Miss Turkey 2017 birinciliği geri alınan Itır Esen'in 1 yıl hapsi istendi.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin birinci yıl  dönümünde dönümünde attığı tweet nedeniyle Miss Turkey 2017 birinciliği ve tacı geri alınan model Itır Esen, hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Esen'in "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçu kapsamında 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 18 yaşındaki Esen'in 16 Temmuz 2016'da attığı tweet nedeniyle üç kişinin şikayetçi olduğu kaydedildi. Kişisel twitter hesabı üzerinde yapılan incelemede Itır Esen'in şikayete konu paylaşımda bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

6 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ 

Itır Esen'in de atılan tweet'i kabul ettiği iddianamede 15 Temmuz şehitlerini anmak adına ironi olsun diye paylaşımda bulunduğunu söylediği belirtildi. Esen herhangi bir hakaret kastı bulunmadığını belirtti. Esen'in şikayete konu tweeti ile 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünü anmakta olan halkın sosyal bir kesimini alenen aşağıladığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.


 

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600