Gündem

Jandarma Genel Komutanlığına uzman erbaş alınacak

Jandarma Genel Komutanlığı’nın komando ve asayiş ihtiyacını karşılamak amacıyla uzman erbaş alımı yapılacak.

Resmi Gazete‘de yayınlanan ilana göre Jandarma Genel Komutanlığının sitesinde yayınlanan kılavuzuna göre başvurular 4 Nisan 23:59’da sona erecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Ön başvuru yapacak olan adaylar Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı mobil imza, e-Devlet şifresi, T.C kimlik kartı veya internet bankacılığı, e-imza seçeneklerinden birisi ile giriş yapacak.

SINAVA SADECE 40 BİN KİŞİ ALINACAK

İnternet ortamı dışında yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve başvuran adaylardan sadece 40 bini sınava çağrılacak. Sınavlara çağırılacak adaylar 20 KPSS‘ye hiç girmeyenler ile sınava giren fakat 50’nin altında puan alanlardan diğer 20 bini ise 2018 KPSS’ye girmiş ve P3, P93, P94 puan türlerinden en az 50 puan alanlardan seçilecek. Puanı 50’nin altında olanlar ise KPSS’ye girmeyenlerle birlikte değerlendirilecek.

BAŞVURACAK ADAYLAR İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Başvuru yapacak adayların erkek olmaları, T.C. vatandaşı ve nüfus kaydına göre 27 yaşını bitirmemiş ve 4 Nisan 2019 tarihi itibarıyla 20 yaşından gün almış olmaları (4 Nisan 2000 – 1 Ocak 1992 tarihleri arasında doğanlar) gerekiyor.

ASKERLİK ŞARTI ARANMIYOR

Adaylardan askerlik görevini yapma şartı aranmıyor ancak askerlik görevini yapmakta iken başvuru yapanlar için birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinden 80 puan ve üzeri not almış olmaları gerekiyor. Askerliğini yapmış olan adaylar için başvuru tarihinin son günü itibarıyla terhisinin üstünden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olması kuralı aranıyor.

BOY KİLO ORANI ÖNEMLİ

Adayların en fazla 210 ve en az 164 santimetre boyunda olmaları ve kilolarının kılavuzunda yer alan boy-kilo oranları değerleri içerisinde yer alması isteniyor. 

DUYURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Başvurusu kabul görülüp seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan adaylar ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav yeri, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular “www.dpb.gov.tr”, “www.jandarma.gov.tr” ve “www.jsga.edu.tr” internet adreslerinden ilan edilecek.