Gündem

Kabataş'tan seferler başlıyor

Kabataş Meydanı ve Transfer Merkezi Projesi'nin ilk etabı tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı açıklamaya göre; Şehir Hatları A.Ş’nin kullanacağı 708 metrekarelik geçici terminal binası (iskele) ile sefer yapılacak olan ve gemi bağlanacak olan 2 iskelenin inşaatı bitti. 3 yolcu salonu, personel donatı alanıve iskele amirliğinden oluşan iskele binasına, turnikeler, biletmatkk ve seferler saatlerini gösteren dijital panolar yerleşti.

BUGÜN BAŞLIYOR

İki yıl aradan sonra bugün başlayacak deneme seferleri Kabataş - Adalar yönünde sabah ve akşam pik saatlerde, gidiş yönünde ise Eminönü ve Kadıköy iskelelerine uğramalı olarak gerçekleştirilecek.

Kısmi olarak hizmete alınan Adalar hattında, hafta içi ve cumartesi günleri ilk sefer 06.35, pazar ve tatil günlerinde ilk sefer 07.15'te başlayacak. Gün içerisinde belirli aralıklarla devam eden hatta son sefer 22.45 olarak belirlendi. 1-7 Nisan tarihleri arasında Adalar hattına 21.15 seferi de ilave edilecek. 

Kabataş’tan Üsküdar ve Kadıköy seferlerine bir süre önce başlayan DENTUR ve TURYOL motorları da İBB'nin denetiminde seferlerine devam edecek.

TASARIM MARTIDAN OSMANLI'YA DÖNDÜ

Terminal binasının tasarımı martı şeklinde planlanmıştı ancak bu iptal edilerek, klasik Osmanlı yapısı terminal binaları yapılacağı açıklandı.

Proje bittiğinde Kabataş Meydanı; deniz araçları, Metro, Füniküler, tramvay, otobüs gibi tüm toplu ulaşım sistemlerinin entegre olacağı bir transfer merkezine dönüşecek.

Vapurdan inen yolcular, 1 kat inerek otoparka, 2 kat inerek Füniküler ve Metro istasyonları ile otoparkın 2. katına ulaşabilecek. Tramvaya ise meydandan binilebilecek.

Projenin ikinci etabının Ekim 2020’de tamamlanması planlanıyor.