Gündem

Karadeniz’de 69 farklı noktada yangın çıktı!

Karadeniz’de Trabzon, Artvin, Giresun ve Ordu’da toplam 69 farklı noktada yangın çıktı. Dün geceden beri etkili olan yangınlarla ilgili AFAD uyarıda bulundu.

Karadeniz’de 4 ilde toplam 69 farklı noktada yangın çıktı.

Trabzon AFAD İl Müdürlüğü, tarla, bahçe ve orman yakınında ateş yakılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

AFAD İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilde güneyli rüzgarların etkisiyle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve yangın tehlikesi bulunduğu belirtildi.

Bacalardan çıkan kıvılcımlar, anız yakma gibi nedenlerin yangına sebebiyet verebildiğine işaret edilen açıklamada, tarla, bahçe ve orman yakınında ateş yakılmaması istendi.

Açıklamada, yangın, baca gazı zehirlenmesi gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Trabzon’un 11 ilçesinde toplam 37 noktada örtü yangını çıkmış, ekiplerin yapığı müdahaleler sonucu 22 noktadaki yangınlar söndürülmüştü.

İl genelinde 15 noktada ise kısmi olarak örtü yangınları devam ederken, ekipler bu yangınların da söndürülmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Trabzon Valisi Ustaoğlu: Örtü yangını çok çabuk ilerleyebiliyor

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Ciddi bir rüzgar var. Örtü yangını çok çabuk bir şekilde ilerleyebiliyor. Birinci derece riskli gördüğümüz yerlerde ekiplerimiz kritik noktalarda bekliyor.” dedi. Ekipler, kentin 11 ilçesinde başlayan ve 15 noktada  devam eden örtü yangınlarını söndürmeye çalışıyor.   Bu kapsamda Ustaoğlu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ilgili kamu kurum müdürleri ile diğer yetkililer çalışmaları yerinde inceledi.  Örtü yangınının en fazla yaşandığı Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi’ne gelen yetkililer, burada çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı. Ustaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplamda 37  noktada yangın çıktığını belirterek, ekiplerin yapığı müdahaleler sonucunda 22 noktadaki yangınların söndürüldüğünü ifade etti.

Karadeniz’de yangınların devam ettiğini dile getiren Ustaoğlu, “Büyükşehir Belediyesine ait 15 araçla itfaiyenin söndürme çalışmaları sürüyor. Orman Genel Müdürümüz ve yardımcısı Trabzon’a geldiler. Civar illerden de ilimize 35 araç ve 212 personel gelerek ekiplerimize destek olacaklar. Tüm kurumlarımızla birlikte örtü yangınına karşı seferber olduk” dedi.  

Ustaoğlu, farklı ilçelerde meydana gelen örtü yangını söndürme çalışmalarının titizlikle devam ettiğine işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu: “Valiliğimiz bünyesinde kriz masamızı oluşturduk. Sadece Arsin ilçemizde tehlike arz eden 3 evimizde toplamda 6 vatandaşımızı tahliye ettik. Şu an itibariyle özellikle vatandaşımızın can güvenliği noktasında sıkıntı oluşturacak bir tehdit öngörmüyoruz. Ama gördüğünüz bölgede gibi ciddi bir rüzgar var. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde bir fırtına bekliyoruz. Ancak tüm ekiplerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz, hazırlıklı olarak bekliyorlar.”

Örtü yangınında 3 ilçede baraka diye tabir edilen 6 evin kullanılmaz hale geldiğini kaydeden Ustaoğlu, “15 noktada çıkan yangını henüz kontrol altına alamadık. Ciddi bir rüzgar var. Örtü yangını çok çabuk bir şekilde ilerleyebiliyor. Birinci derece riskli gördüğümüz yerlerde ekiplerimiz kritik noktalarda bekliyor” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Ustaoğlu, Güneyce Mahallesi’nde şu ana kadar 50 hektarın üzerinde bir alanın yandığını ama net bilginin gün ağarınca ortaya çıkacağını söyledi.  Ustaoğlu ve beraberindekiler daha sonra Akçaabat ilçesinin Akçaköy Mahallesi’nde çıkan örtü yangını söndürme çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Artvin’de orman yangınında yaklaşık 6 hektar alan zarar gördü

Karadeniz’de yangın yaşanan illerden biri de Artvin. Artvin’in Borçka ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 6 hektarlık orman alanı zarar gördü.

Alınan bilgiye göre, dün gece Borçka-Muratlı kara yolu üzerindeki Taşlıtarla Mahallesi’nin üst kesimindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Durumu fark eden mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye jandarma, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Gece boyunca rüzgarın etkili olduğu bölgede, ekiplerin 6 saatlik çalışması sonrası yangın kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yaklaşık 6 hektarlık orman alanının zarar gördüğü yangının çıkış nedeni ve hasar tespit çalışmaları sürüyor.