Gündem

Kartal'daki faciadan sonra iki ilçede binalar boşaltıldı

​​​​​​​Bahçelievler'de bina sakinlerinin talebi üzerine yapılan incelemede risk taşıdığı tespit edilen 8 katlı apartman tahliye edildi.

Bahçelievler'de ve Küçükçekmece'de bina sakinlerinin talebi üzerine yapılan incelemede risk taşıdığı tespit edilen 8 katlı apartman tahliye edildi.

BAHÇELİEVLER VE KÜÇÜKÇEKMECE'DE TAHLİYE

Bahçelievler'de Mahmutbey Caddesi'ndeki Birlik Apartmanı, yapılan tetkiklerin ardından risk taşıdığı gerekçesiyle boşaltıldı. 24 daireden oluşan ve 45 yıl önce inşa edildiği öğrenilen bina mühürlendi. Evlerini terk eden aileler, Bahçelievler Belediyesi tarafından öğretmenevinde misafir edildi.

2019/02/13/sfg.jpg

 

ŞİKAYET ÜZERİNE BİNA SAKİNLERİ EVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Küçükçekme’de de bir bina yıkılma tehlikesi sebebiyle tahliye edildi. Binada bulunan vatandaşlar otele yerleştirilirken, bina belediye ekipleri tarafından mühürlendi. Küçükçekmece Tevfikbey Mahallesi Şehir Mehmet Sevinç Sokak'ta bulunan 6 katlı Gül apartmanı Küçükçekmece Belediyesi zabıta ekipleri tarafından yıkılma tehlikesi bulunduğu için tahliye edildi. Bina sakinlerinden kalacak yeri olmayan vatandaşlar belediye ekipleri tarafından otellere yerleştirilirken, bina mühürlendi. Binanın çevresinde bulunan polis ekipleri ve zabıta ekipleri binaya kimsenin girmesine izin vermezken, vatandaşlar binada kalan eşyalarını almak için bekliyor. 

BİNADA HASAR OLDUĞU İÇİN BAŞKA EV BAKIYORDUK

Bina sakinlerinden Mürvet Yıldırım binada hasar olduğu için bir süredir kiralık ev baktıklarını belirterek, “Aniden oldu biz de neye uğradığımızı şaşırdık. Binada hasarımız vardı ama araştırıyorduk. Kiralık ev bakıyorduk bugün yarın çıkacaktık. Biri bizim binayı şikayette bulunmuş bina hasarlı diye mecburen tahliye etmek zorunda kaldık. Yakını olan yanına gitti ama olmayana devletimiz otel ayarladı. Bekliyoruz eşyalarımız içeride açacaklar da eşyalarımızı alacağız. Binada kolonlarda çatlak yoktu. Sonradan binanın arka tarafı oturma yaptı. Bunun için binada oturmamızı istemiyorlar. Can güvenliğimiz için bizi binadan çıkarttılar. Şu an dışarıdayız ve mağduruz” diye konuştu.

2019/02/13/fag.jpg

ŞANLIURFA'DA DA BİR BİNA VATANDAŞLARI KORKUTUYOR

Bitişik olarak inşa edilen iki binanın zaman içinde birbirinden yaklaşık 20 santim ayrıldığını belirten apartman sakinleri, binalarla ilgili inceleme yapılmasını talep etti. Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Yeşildirek Mahallesi'nde bitişik inşa edilen 5 katlı iki bina arasında dev bir çatlak oluştu. Kartal'daki bina faciasından korkan bina sakinleri, bu durumdan endişelenerek yetkililerin olayla ilgilenmesini talep etti. Yaklaşık 60 kişinin yaşadığı belirtilen binaların kaydığı da ileri sürüldü. Bina sakinleri, geceleri binadan sesler geldiğini ve korktuklarını ifade etti. Çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade eden bir vatandaş, iş işten geçmeden duruma müdahale edilmesini talep etti.