Dünya

Kaşıkçı cinayetinin ses kayıtları

Birleşmiş Milletler’in Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporun ardından Türk istihbaratının aktardığı söylenen bazı konuşma kayıtlarına ve Kaşıkçı’yı infaz eden ekibin konuşmalarına yer verildi.

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın, Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporun detayları ortaya çıktı. Raporda Türk istihbaratının aktardığı söylenen bazı konuşma kayıtlarına ve Kaşıkçı’yı infaz eden ekibin konuşmalarına yer verildi.

KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİYLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

BM’nin, Cemal Kaşıkçı cinayetine dair yayımladığı rapordaki kayıtlara göre, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi, cinayetten önceki günlerde kimliği belirsiz biriyle “güvenlikle ilgili bir görev”e ilişkin görüşmeler gerçekleştiriyor. Uteybi ile konuşan kişi, devlet yetkilileri tarafından verilen bu görev için protokolden güvenilir birine ihtiyaç olduğunu ve bu kişiye özel izin verilebileceğini ifade ediyor.

Uteybi, diğer bir görüşmede, Riyad’dan yetkililerin kendisini aradığını ve Riyad’da acil bir eğitim olduğunu söylüyor. Uteybi, görüşmede konunun çok gizli olduğunun altını çiziyorKayıtlardan ayrıca Başkonsolos’un Riyad’dan gelecek birileri için konaklama, uçak bileti gibi ayarlamalar yaptığı anlaşılıyor.

“KONSOLOSLUKTAKİ İŞ İKİ YA DA ÜÇ GÜN SÜRECEK”

Kaşıkçı’nın öldürülmesinden 1 gün önce kimliği belirsiz bir kişi, “Yarın Suudi Arabistan’dan bir komisyon gelecek. Konsoloslukta yapacakları bir şey var. İçerideki işleri iki ya da üç gün sürecek.” ifadelerini kullanıyor

“KURBANLIK HAYVAN GELDİ Mİ?”

Kaşıkçı, başkonsolosluğa girmeden birkaç dakika önce infaz ekibinden Adli Tıp Uzmanı Salah Muhammed Abduh et-Tubeyki ve Suudi Arabistan istihbarat servisindeyken Veliaht Prens Bin Selman’ın yakın ekibine dahil olan Mahir Abdulaziz Mutreb arasındaki diyaloglar da raporda yer alıyor.

Cinayet öncesi, Kaşıkçı’yı katleden ekipten birinin diğerine “Kurbanlık hayvan geldi mi?” şeklinde soru sorduğu kaydediliyor. Suudi Arabistan istihbarat servisindeyken Veliaht Prens Bin Selman’ın yakın ekibine dahil olan Kaşıkçı cinayetinin ele başı Mahir Abdulaziz Mutreb, cinayet öncesi Tubeyki’ye, Kaşıkçı’nın cesedini çantaya koymanın mümkün olup olmadığını soruyor.

Buna karşılık Tubeyki, “Hayır, çok ağır.” şeklinde yanıt veriyor. Tubeyki, daha sonra, “Kolay olacak. Eklemler ayrılacak. Bedeni ağır. Önce yerde keseceğim. Plastik çantalar alır ve parçalara ayırırsak biter. Her birini saracağız.” ifadelerini kullanıyor. Mutreb ve Tubeyki’nin Kaşıkçı’nın cansız bedenini “deri çantalara” koymayı planladığı şeklindeki konuşmalara yer verilen raporda, Tubeyki’nin “Doğrudan yöneticim ne yaptığımın farkında değil. Beni koruyacak kimse yok.” ifadeleri de yer alıyor.

CİNAYET GÜNÜ

Cinayetin gerçekleştiği gün, infaz ekibinden bir isim Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a götürmek için geldiklerini ve hakkında tutuklama kararı olduğunu söylediler. İnfazcı “Dışarıda seni bekleyenlere mesaj at ve gelmeyeceğini söyle.” dedi. Kaşıkçı ise “Onlara ne diyeyim, ‘Yakında görüşürüz mü?, Kaçırılıyorum mu? Hayır öyle bir mesaj atmayacağım.” şeklinde cevap verdi.

“SENİ UYUTACAĞIZ

Raporda, infazcının, Kaşıkçı’ya mesajı hemen yazmasını ve eğer yardım etmezse bunun nasıl sonuçlanacağını bileceğini söyledikleri de belirtiliyor.

Kaşıkçı ilaçları sorunca da infazcının “Seni uyuşturacağız.” dediği kaydediliyor. Daha sonra kavga seslerinin duyulduğu da ifade edilen bir diğer bilgi.

“İLK DEFA YERDE KESİYORUM”

1. İNFAZCI: Cesedi paketlesek mi acaba?

2. İNFAZCI: Hayır çok ağır olur o zaman.

1. İNFAZCI: Sorun değil.

1. İNFAZCI: İlk defa yerde kesiyorum.

2.İNFAZCI: Cesedi parçalara bölüp plastik poşetlere sararsak iş biter. Her parçayı ayrı paket yaparız.