Gündem

Kılıçdaroğlu YSK'yı eleştirdi

CHP lideri yaklaşan 31 Mart seçimleri öncesinde YSK'yı topa tuttu: Hukuku tanımayan, evrensel hukuku tanımayan bir kuruma ne diyeceksiniz?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'da bir grup gazeteciyle biraraya geldi. Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın ‘Seçim siyasi bir faaliyet değil’ açıklamasını değerlendirdi:

Ben bu değerlendirmeyi Zaytung’a (mizah sitesi) bırakmak isterim. Siyasi faaliyet değil de nedir Allah aşkına? (Yıldırım’ın YSK’ya başvursunlar’ önerisi) YSK, ‘yandaş seçim kurulu’ oldu. Orası Yüksek Seçim Kurulu değil artık. YSK’dan mutlaka gayriresmi görüş ve güvence alınmıştır. ‘Size başvurduklarında ne yaparsınız?’ diye sorulmuş, ‘Meraklanmayın’ denilmiştir. YSK hukuka uygun hiçbir karar almıyor. Alamaz da zaten çünkü YSK’nın iradesi yok. İrade sarayda. YSK’nın aslında tartışılması gereken noktası şu; Bunu Venedik Komisyonu’na da anlattım. Diyelim ki seçim yaptınız, iki parti seçime girdi. Bir parti yüzde 30 diğer parti yüzde 70 oy aldı. YSK, ‘Yüzde 30 oy alan parti kazanmıştır’ diye karar verdi. İtiraz edeceğiniz hiçbir yer yok. YSK’nın bu pozisyonunu bildikleri için üyelerinin sürelerini uzattılar. YSK en son cezaevleriyle ilgili, bugüne kadar alınan kararların tam aksine bir karar aldı. Neden? O YSK kararı görüşüldüğünde, üyelerin önünde Adalet Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışmanın sonuçları vardı; hangi cezaevinde hangi partiye ne kadar oy çıkmış diye.

(CHP’nin YSK’ya başvurusu olur mu) YSK’ya güvenmiyoruz ki... YSK’nın nesine başvuracağız. Hukuku tanımayan, evrensel hukuku tanımayan bir kuruma ne diyeceksiniz? Binali Bey kazanacağına inanmıyor. İnanan insan istifa eder, ‘Ben geleceğim ve burayı kazanacağım’ der. Kazanmak da istemiyor aslında. Garip bir pozisyon var.

Çok eleştiri aldık, ‘Sandıklara sahip çıkmadılar’ diye. Cumhuriyet tarihinde ilk kez siyasal bir parti ıslak imzalı tutanakların yüzde 96’sını sağladı. Nerede sağlayamadık? Şanlıurfa’da, Erzurum’un bazı yerlerinde partilileri sokmadılar. Şimdi bu seçimlerde sandık gözlemcileri daha fazla olacak. Sandıklara sahip çıkıldığı için 24 Haziran’da çok küçük oylarla milletvekilleri kazandık. Biz gerçekten de sandıklara sahip çıkmak için mücadele ettik.

Bizim dijital altyapımız, ne AK Parti’de ne de diğer başka bir partide var. Biz ilk kez oy kullanacakları bütün belediye başkan adaylarımıza söyledik. YSK mukayese olmasın diye aynı apartmanda oturanları farklı sandıklara gönderdi. Biz aynı apartmandakilere internet sitemizde birbirlerini görme imkânını da sağladık. Taşımayı da kontrol ediyoruz. Diyelim ki ortalama 7 - 8 üstünde nüfus olan yerleri uyarıyoruz, ‘Şu adreste 10 kişi oturuyor gidin bakın gerçekten 10 kişi var mı?’ diye. Yaşı 100 üstünde olan seçmenleri inceliyoruz. Biz YSK’dan çok daha mükemmel çalışıyoruz. Yine de eleştirilmekten kurtulamıyoruz.