Gündem

Kılıçdaroğlu'ndan hakim ve savcılara tepki!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan ağır ceza mahkemelerini çok ağır ifadelerle hedef aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu ve il başkanı Cemal Canpolat'ın yarışacağı İstanbul İl Kongresi’nde konuştu. Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan bazı hakimler, Führer benzeri bir düzenin içinde yer almış durumdadırlar. Biliyorum bunu söyledim diye şimdi hemen fezlekeler düzenlenecek, savcılar harekete geçecek. Geçmezseniz namertsiniz siz" dedi.

Anayasa Mahkemesi kararına uymayan ağır cezalara ağır eleştiri

Kuvvetler ayrılığı ilklesini ayağa kaldıran biz olacağız ve kaldıranlara karşı mücadelesini veren biz olacağız.  İflas eden bir yargı sistemiyle karşı karşıyayız Dünyanın bütün demokrasilerinde kimin suçlu olup olmadığına hakim karar verir. Ama demokrasisi olmayan, siyasi otoritenin bütün gücü elinde topladığı ülkelerde, suçluyu belirleyen siyasi otoritedir. Bugün geldiğimizde noktada suçluyu belirleyen sarayda oturan zevattır. O zat suçluyu o belirliyor arkasından savcılar, hakimler devreye giriyor. Biz bunu hak etmiyoruz. 1940'ların Almanyası, 2010'ların Türkiyesi aynı şeyleri yaşıyoruz. 1940'ların Hitler Almanyası'nda hangi koşullar varsa bugün Türkiye'de aynı koşullar vardır. 'Bu düzeni yıkacağız' derken, Hitler Almanyası'nı Almanlar nasıl yıktıysa, direnme hakkımızı kullanarak biz de bu düzeni aynı şekilde yıkacağız. Biz boşuna kilometrelerce yürümedik. 'Efendim ülkede adalet var niye yürüyorsunuz?' Adalet olsa o kadar yolu yürür müydük? Bu ülke için herkes için yürüdük. Herkes için yürüyeceğiz, mücadele edeceğiz. Adalet sıradan bir kavram değildir, adalet soylu bir kavramdır, üzerinde hepimizin titremesi gerekir. Adaletin olmadığı bir yerde devlet, insan hakları, düşünce özgürlüğü olmaz; kaos, kargaşa, kavga, savaş olur. Adalet bunların hepsini engeller. Hitler'in Almanyası'nda onun Adalet Müşaviri vardı. Hans Frank. Dönemin hakimlerine şunu söylüyor: 'Vereceğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun. Benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdi?' Ne demek bu? Yani 'Führerin beklentilerine uygun karar verin'. Bugün bazı hakimler, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan bazı hakimler, Führer benzeri bir düzenin içinde yer almış durumdadırlar. Biliyorum bunu söyledim diye şimdi hemen fezlekeler düzenlenecek, savcılar harekete geçecek. Geçmezseniz namertsiniz siz.

Başbakan Yıldırım'dan AYM kararı için ilk yorum

Gittiğimiz yol hak yoludur, hukuk yoludur, adalet yoludur, milletin yoludur. Kararlılıkla gideceğiz. Biz mücadelemizde haklıyız. Sonuna kadar direneceğiz. Saydam bir Türkiye'den yanayız. Çıktı konuştular, 'Suriyeliler için 30 milyar dolar harcadık' dediler. Ben de '30 milyar doları kime harcadın? Suriyeliler için harcasan hepsinin evi olurdu, bakıyorum sokaklarda yaşıyorlar'. Nereye gitti bu kadar para. Hala cevabını alamadım. Her kuruşun hesabını veren bir hükümet istiyoruz. Bizim siyaset anlayışımızın gereği her kuruşun hesabını vermektir.

Korkunun egemen olduğu bir siyaset anlayışında demokrasi, özgürlük olmaz. Bunun mücadelesini vereceğiz.

 • USD
  0,00
  4,7300
 • EURO
  0,02
  5,4933
 • ALTIN
  -0,03
  194,61
 • PETR
  -3,77
  73,0800