Gündem

Kıran-2 ortak operasyonu için harekete geçildi

Terör örgütü PKK’ya yönelik jandarma, emniyet ve korucuların katılımıyla Batman, Şırnak ve Mardin’de ‘Kıran-2 Ortak Operasyonu’ için harekete geçildi.

Kıran-2 Ortak Operasyonu, PKK’lı teröristleri yakalamak ve etkisiz hale getirmek, kullandıkları sığınak, barınak ve depo alanlarını tespit ederek imha etmek amacıyla düzenleniyor. Mardin, Batman ve Şırnak’ta düzenlenen operasyonda jandarma komando, jandarma ve polis özel harekat ile güvenlik korucularından oluşan 117 operasyonel tim görev alıyor. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kıran-2 Ortak Operasyonu’yla ilgili açıklamaları;

“Türkiye’nin bugün teröre karşı verdiği mücadeleyi acımasızca ve gelişigüzel eleştirenler, Türkiye’nin 40 yıldır neyle mücadele ettiğini hala bilmeyenlerdir. Kaybettiğimiz evlatlarımızı sadece akşam haberlerindeki şehit sayısı olarak gören, Türkiye’nin etrafında kurulmak istenen tezgahı, bu ülkeyi sürüklemek istedikleri uçurumu göremeyen zihniyetlerdir. Onların göremediklerini, bugün burada mezun ettiğimiz evlatlarımız ve onları bu vatan için yetiştirip yine bu vatan için kınalayan şu eli öpülesi anne ve babalar, eşsiz ferasetleriyle beraber bilmektedir. Kendilerine minnettarız ve müteşekkiriz.”

Terörle mücadele, göç yönetimi başta olmak üzere kendilerine her türlü konuda destek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sunan Soylu, mezun subay ve astsubayları tebrik etti.

Güvenlik kuvvetlerinin ortak katılımıyla Mardin, Şırnak ve Batman kırsalında başlatılan “Kıran-2 Ortak Operasyonu”nu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Mardin’in Midyat ilçesinden yönetiyor. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Mardin’de operasyon komutanı olarak arazide bulunuyor.

Orgeneral Çetin: ‘Ara, bul, yok et’ emri verdik

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ise FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yenilenen Jandarma Teşkilatının etkin görev yapma yeteneğine kavuştuğunu vurguladı.

Çalışmaların meyvesini almaktan hem kendilerinin hem de milletin mutluluk duyduğunu ifade eden Çetin, Jandarmanın, ülkenin bekası ve milletin huzuru için fedakarca ve kahramanca görev yapmaya devam edeceğine değindi. Çetin, “Jandarma Teşkilatımız, kendisine tevdi edilen görevleri yüce milletimizin desteği, zatıalinizin emir, direktif ve himayeleri ile İçişleri Bakanımızın sevk, idaresi ve talimatlarıyla ülkemizde son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlara, kesintisiz operasyon mantığıyla gece gündüz, yaz kış, sıcak soğuk demeden devam ediyoruz. Etkili şekilde devam ettireceğiz. Teröristlerin inlerine girilecek. ‘Ara, bul, yok et’ emri verdik” açıklamasında bulundu.