Gündem

Libya’da alıkonulan Türkler ile ilgili Dışişleri Bakanlığı sert yanıt verdi

Libya’da alıkonulan 6 Türk vatandaşı ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan Hafter’e sert yanıt verildi.

Geçtiğimiz günlerde Hafter güçleri sözcüsünün Türkiye’ye yönelik tehditlerinin ardından Libya’da alıkonulan Türk vatandaşları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

HAFTER MEŞRU HEDEF OLACAKTIR

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması, haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir.” denildi.

“TÜRK VATANDAŞLARININ DURUMU İYİ”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay, Libya’da alıkonulan Türk vatandaşlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Vekili Oktay yaptığı açıklamada, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçleri tarafından alıkonulan Türk vatandaşlarımızla ilgili olarak ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgi ve direktifleri doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığımız, Libya Büyükelçiliğimiz ve ilgili tüm birimlerimizle birlikte gerekli çalışmalar hassasiyetle yürütülmektedir. 
Libya’da bulunan vatandaşlarımızla irtibat kurulmuş, sağlık durumlarının iyi olduğu teyit edilmiştir. Alıkonulan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılarak Türkiye’ye getirilmesi için ilgili tüm kurumlarımız titizlikle faaliyetlerini sürdürmektedir. 
Vatandaşlarımızın acilen serbest bırakılmaması halinde bu eylemi yapanlar “meşru hedef” haline gelecek ve sonuçları ağır olacaktır. 
Türkiye Cumhuriyeti, tüm kurumlarıyla, dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın güvenliklerini ve haklarını korumakta kararlıdır”
ifadelerine yer verildi.