Gündem

Liseli Cansu'yu öldüren sanığın cezası belli oldu

Bağcılar'da geçen yıl eski kız arkadaşı liseli Cansu Çaptı'yı (16) sokak ortasında pompalıyla öldüren Mehmet A.K.'nin cezası belli oldu.

Bağcılar'da geçen yıl barışma teklifini kabul etmemesi üzerine eski kız arkadaşı Cansu Çaptı'yı (16) sokak ortasında pompalı tüfekle öldüren tutuklu sanık Mehmet A.K.’nın (17) yargılandığı dava karara bağlandı.

Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk Sanık Mehmet A.K., ve taraf avukatları hazır bulundu. Öte yandan hayatını kaybeden Cansu Çaptı'nın annesi Fatma Çaptı da duruşmaya 'şikayetçi' sıfatıyla katıldı.  

ANNE İSYAN ETTİ

Anne Fatma Çaptı kızının sözlü ya da nişanlı olmadığını belirterek, “Kızım Lise 1. Sınıf öğrencisiydi. Kızım mezarda yatarken sanığın az bir ceza almasını istemiyorum. Hakettiği hakettiği cezayı almasını istiyorum. Sokağa çıkıp kızımın yaşıtlarını gördüğümde hala dayanamıyorum. Olay sebebiyle ailem perişan oldu” ifadelerini kullandı.

Şikayetçi Çaptı Ailesi’nin avukatı Orkun Ayhan da sanığın eylemi tasarlayarak gerçekleştirdiğinin sabit olduğunu belirterek, “Sanığın  maktül ile sözlü olduğu yönündeki savunmalarının tanık ve müvekkilin beyanları ile doğru olmadığı ortaya konulmuştur. Sanık daha önce arkadaş olduğu maktul ile ayrılmasını hazmedemeyerek tasarlamak suretiyle eylemi gerçekleştirmiştir. Sanığın  herhangi bir indirim maddesi uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

PİŞMAN OLDUĞUNU SÖYLEYİP TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Son sözü sorulan sanık Mehmet A.K. da “Olay nedeniyle pişmanım, tahliyemi istiyorum” dedi. 

SANIK 24 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti sanık Mehmet A.K.’nın suç tarihinde 18 yaşından küçük olan maktül Cansu Çaptı’ya karşı tasarlayarak öldürme suçunun sabit olduğunu belirtti ve sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Eylemin maktulden kaynaklanan haksız bir tahrik altında gerçekleştirildiği sabit olmadığını belirterek, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmeden mahkeme heyeti, sanğın  suç tarihinde yaşını da dikkate alarak 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

2018/05/17/cansu-capti.jpg

İYİ HAL İNDİRİMİ DE UYGULANMADI

Sanığın savunmalarında pişman olduğunu beyan ettiğini, ancak  sanığın geçmişi dikkate alındığında ceza indirimi sağlamaya yönelik savunmalar olduğu kanaatine varıldığını kararında belirten mahkeme heyeti, sanığın  beyanı samimi bulmayarak “iyi hal” indirimi de uygulanmadı. Sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.  

İDDİANAMEDE 24 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre olay şöyle oldu: Bağcılar'da Mehmet A.K.(17) 8 Şubat 2017 tarihinde pompalı tüfekle 16 yaşındaki Cansu Çaptı'nın karın bölgesine bir el ateş etti. Sağ karın bölgesinden yaralanan Çaptı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak hayatını kaybetti. Mehmet A.K. da suçta kullandığı pompalı tüfek ile karakola gidip teslim oldu. Soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan Mehmet A.K. tutuklanarak cezaevine konuldu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede gönül ilişkisi yaşadığı Cansu Çaptı'dan ayrılan Mehmet A.K.'nın tekrar barışmak istediği ancak yüz bulamadığı belirtildi. Mehmet A.K.'nın olay günü yanında taşıdığı pompalı tüfek ile Cansu Çaptı'ya bir el ateş ettiği anlatılan iddianamede suçu kasten ve tasarlayarak işleyen şüpheli Mehmet A.K.'nın "Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunmayacak kişiyi tasarlayarak öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis isteniyordu.