Gündem

Lübnan'daki Türk askerinin görev süresi uzatıldı

Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) TSK unsurlarıyla verdiği desteğin süresi 1 yıl daha uzatıldı.

Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin 31 Ekim 2018 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Tezkerenin görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin, Lübnan'da bu güce yaptığı katkılarla barışı koruma harekatının etkin biçimde icrasında önemli işlev üstlendiğini söyledi. 

Çakırözer, Türkiye'nin bu katkılarla hem BM sistemi içinde gerek bölgesel ve küresel ölçekte gerekse kapsamlı sivil-asker iş birliği faaliyetleri vasıtasıyla kendini gösterdiğini hem de kardeş Lübnan halkının her kesimi nezdinde görünürlüğünü arttırma imkanı elde ettiğini vurguladı. Utku Çakırözer, Lübnan'a ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ne olumlu oy kullanacaklarını belirtti. 

Dış politikadaki gelişmeler ve Suriye'de yaşananları anımsatan Çakırözer, "Suriye'de izlenen başarısız ve zikzaklarla dolu politikadan en büyük zarar Suriye'den sonra Türkiye ve halkımız çekmiştir, çekmektedir." görüşünü savundu. 

ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un tahliye kararını değerlendiren Çakırözer, "Yaşananlar, Türk yargısı ve hukukumuz adına utanç vericidir." ifadesini kullandı. 

"Bölgesel gelişmeler karşısında kayıtsız kalmamız düşünülemez"

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ise Lübnan'a ilişkin UNIFIL'in kuruluş sürecini anlattı.

Yakın coğrafyamızda barış ve istikrarın tesisinin öncelikli dış politik hedeflerinden biri olduğuna işaret eden Ünal, "Bölgesel barış, istikrar ve güvenliği ilgilendiren tüm gelişmelerin dış politikamız üzerinde şüphesiz önemli yansımaları olmaktadır." diye konuştu. 

Son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerin, Türkiye'nin istikrar ve esenliğinin bölge ülkelerinden ayrı düşünülemeyeceğini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkati çeken Ünal, "Milli menfaat ve çıkarlarımızı yakından ilgilendiren bölgesel gelişmeler karşısında kayıtsız kalmamız da düşünülemez." dedi. 

Hükümetin, dış politikasının, Türkiye'nin etrafında bir barış, güvenlik, istikrar ve refah kuşağı oluşturulmasını hedeflediğini belirten Ünal, şöyle devam etti:

"Suriye rejiminin halka karşı uyguladığı kanlı şiddet ve baskı politikalarının bölge istikrarına yönelik tehditleri arttırdığı bir ortamda, tüm bölgenin istikrarı bakımından kilit öneme haiz Lübnan'da barış ve istikrarın muhafazası, bölgemizin içinden geçmekte olduğu bu hassas süreçte hiç şüphesiz daha da önem kazanmıştır. Türkiye, her zaman olduğu gibi Lübnan'ın istikrarını hedef alan her türlü teşebbüsün karşısında durmaya devam edecektir." 

Konuşmaların ardından Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne TSK unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin 31 Ekim 2018 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.