Gündem

Malazgirt Zaferi’nin 948’inci yıl dönümü kutlandı

Malazgirt Zaferi’nin 948’inci yıl dönümü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla kutlandı. Erdoğan, “Bizimle hedeflerimizin arasına kimse giremez” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 948. yıldönümü Bitlis’in Ahlat ilçesinde düzenlenen etkinlikler ile kutlandı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan‘da katıldı. Renkli görüntülere ev sahipliği yapan alana yüzlerce vatandaş akın etti. Ağrı’da birçok vatandaş, 26 Ağustos 1071’de Sultan Alpaslan’ın Türklere Anadolu’nun kapılarını açtığı Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü kutlamalarına katılmak için Muş’un Malazgirt ilçesine hareket etti. Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesince hazırlanan çok sayıda minibüsle Muş’un Malazgirt ilçesinde gerçekleştirilecek kutlamalara katılmak için toplanan vatandaşlar, kumanyalarını aldıktan sonra yola çıktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Çarho mevkisinde düzenlenen etkinliğe katıldı. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ikramda bulundu. ( Cumhurbaşkanlığı/Cem Öksüz – Anadolu Ajansı )

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 948’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesinde düzenlenen programa katıldı.

Program dolayısıyla Okçular Vakfına ve vakfın yöneticilerine şükranlarını sunan Erdoğan, Okçular Vakfının bu yıl ki kutlama programını KKTC’den başlatmasıyla Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki dayanışmanın seviyesinin dost düşman herkese gösterildiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında geldiği Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Çarho mevkisinde kurulu, “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı” önünde halka seslendi. ( Murat Kula – Anadolu Ajansı )

Malazgirt Zaferi’nin 948’inci sene-i devriyesinin ülke ve millet için kutlu ve mübarek olmasını dileyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Demiri demirle dövenlerin, Anadolu’yu irfan, hikmet ve aşkla yoğuranların destanına şahitlik etmek üzere bir kez daha Ahlat’tayız, Malazgirt’teyiz. Her karışında bir yiğidin yattığı bu mübarek topraklarda aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz. Az önce Ahlat Kabristanı’nı dolaştık, dualarımızı ettik. Ondan önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki inşaatı ziyaret ettim. İnşallah önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bitmiş olacak. Ahlat böyle muhteşem bir esere kavuşmuş olacak. Malazgirt Zaferi’nin 948’inci yıl dönümünde cesaretleriyle, mücadeleleriyle Anadolu’yu bize ebedi vatan kılan şehitlerimizin her birine Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. Sultanların Şahı, Alperenlerin Serdarı, Anadolu’nun Fatihi, Malazgirt’in Muzaffer Komutanı Sultan Alparslan’ı hürmetle yad ediyorum. Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, makamlarını ali, mekanlarını cennet eylesin. Rabbim onları fedakarlıklarının karşılıkları olarak Resulü Ekrem efendimize komşu eylesin. Mevlam bizleri de son nefesimize kadar şehitlerimizin kutlu yolundan, sırat-ı müstakimden ayırmasın.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında geldiği Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Çarho mevkisinde kurulu, “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nı ziyaret etti. Etkinlikte, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer aldı. ( Cumhurbaşkanlığı/Cem Öksüz – Anadolu Ajansı )

“Haluk Dursun Hocamız geride eşsiz bir miras bıraktı”

Erdoğan, geçen hafta trafik kazasında yaşamını yitiren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’a rahmet dileyerek, şunları söyledi:

“O da burayı kontrole gelmişti. Haluk Dursun Hoca, hep ‘Ahlat’ı görmeden tarihi anlayamazsınız’ derdi. O bir tarihçiydi. Mevla’da ondan emanetini bir Ahlat yolculuğundan dönerken aldı. Ömrünün tamamını ilme, tarihe ve kültüre adayan Haluk Dursun Hocamız yetiştirdiği öğrencilerle, ilmi alandaki eserleriyle, bürokrasideki dürüstlüğü ve gayretiyle geride eşsiz bir miras bıraktı. Haluk Dursun Hoca bu dünyadan ayrılmadan önce bize ‘Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırtmama’ vazifesi de verdi. Ben de diyorum ki Haluk Hoca, inşallah bizler de hem devlet hem de sivil toplum olarak senin emanetine sahip çıkıp, Dicle’nin, Fırat’ın kuzularını çakallara kaptırtmayacağız.”

“Bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Erdoğan, “Ne Haçlı artıklarının ne Bizans heveslilerinin ne PKK denilen kendini bilmezlerin, bizimle hedeflerimiz arasına girmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.