Gündem

Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep etti

Kemal Kılıçdaroğlu önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile daha sonra ise Mansur Yavaş ile görüşecek. Böylece Ankara adayı netleşecek.

CNN TÜRK'te yayınlanan 'Gece Görüşü' programında CHP ve İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak adı geçen Mansur Yavaş ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Hürriyet Ankara temsilcisi Hande Fırat, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile daha sonra ise Mansur Yavaş ile görüşeceğini duyurdu.  Fırat, Mansur Yavaş ile yapılacak görüşmenin tarihinin henüz belli olmadığını söyledi.

Hande Fırat şu bilgileri paylaştı:

''Hem İYİ Parti hem de CHP bu işbirliğinin bu hafta başına kadar netleşeceğini söylüyor. Cumartesi günü Akşener ile Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi bekleniyor. Özellikle CHP'li üst düzey isimlerden aldığımız bilgiler bu yönde. En merak edilen isimlerden birisi Mansur Yavaş da CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep etti.''

Mansur Yavaş ne yapacak?

SuperHaber'de yer alan habere göre ise CHP'de aday adayı tartışması Mansur Yavaş ismi üzerinden sürüyor. 

Haberde şu bilgilere yer verildi:

Mansur Yavaş ismini artık hepimiz biliyoruz, sadece Ankara siyasetinde değil neredeyse Türkiye geneline mal olmuş önemli bir siyasetçi...

2014 yerel seçimlerinde ülkücü kökenine rağmen MHP ile köprüleri atan Mansur Yavaş'a gelen sürpriz teklif, onun belki de siyasi kariyerinin en önemli değişimini ortaya çıkarmıştı.

Mansur Yavaş, CHP adayı olarak AK Parti'li Melih Gökçek'e karşı oldukça başarılı sayılacak bir sonuçla kaybetse de, büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinden ismini güçlendirerek çıkmıştı.

Hatta o dönemde Gökçek ile arasında kalan çok az oy farkı bile çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

Ancak yapılan itirazların incelenmesi sonucu, Mansur Yavaş büyükşehir belediye başkanı olamamıştı.

Yavaş, bilindiği gibi; ülkücü, milliyetçi, kökenine rağmen Ankara'da en sol görüşlü kesimlerin yer aldığı bölgelerden bile oy almayı başarmıştı. Bunda kullandığı yumuşak üslup ve partilerden bağımsız söylemi önemli rol oynanmıştı.

Aradan 5 yıl geçti, Mansur Yavaş bu başarıları nedeniyle yeniden güçlü bir şekilde gündeme geldi.

Ancak aday adaylığında bu kadar adının ön planda olmasına rağmen süreç onun için şimdiden çok sancılı olmaya başladı. Hakkında her gün "Şu partiden aday olacak, bu partiden adaylık başvurusu yapacak" şekinde spekülasyonla ortaya atılıyor.

İYİ PARTİ'DEN Mİ ADAY OLACAK, CHP'DEN Mİ?

Son olarak İYİ Parti ile de görüştüğü oradan da teklif aldığı iddia edildi. SuperHaber, Mansur Yavaş ile ilgili kafa karıştıran tabloda neler olacağını araştırdı. Ve ortaya çok ilginç bir resim çıktı. Mansur Yavaş'ın çok yakınındaki isimlere göre, son durum şöyle;

Yavaş'ın planı ya CHP'den, ya da CHP ile İYİ Parti'nin ortak adayı olarak iki partiden birden aday gösterilmek.

Ama özel olarak İYİ Parti'den tek başına aday çıkmayı "İYİ Parti'ler her ne kadar ısrar etse de" kesinlikle istemiyor.

Ancak CHP ile ilgili de sorun var; çünkü kendisine üstü kapalı göndermeler yapan, laf sokan imalarda bulunan CHP'lilerden oldukça rahasız! Kimi CHP'liler "neden bizim partinin rozetini takmıyor" derken, kimileri de "CHP'nin özünden gelen isimler varken neden Mansur Yavaş aday olsun" diyerek ortalığı bulandırıyor. Bu da doğal olarak kendisinin moralini bozuyor, motivasyonun etkiliyor.

Mansur Yavaş anketler de yaptırmış, buna göre anketelerde iddiası "rakiplerine göre en az 10 puan önde" olduğu yönünde. Bu kısım onların iddiası... Buna şüphesiz ki sandıkta halk karar verecek.