Gündem

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı, mazbatasını aldı

Yerel Seçimlerde yüzde 56,24 oy alan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı HDP’li Ahmet Türk, mazbatasını alarak göreve başladı.

31 Mart 2019’da gerçekleşen Mahalli İradeler Seçimleri’nde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarının çoğunluğunu HDP’li Ahmet Türk sağladı.

‘Hakların Demokratik Partisi’nden (HDP) Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Türk, yüzde 56,24 ile bölgesinde birinci oldu. Seçimin ardından yapılan itirazlar neticesinde Türk’ün mazbatasını alması gecikti.

Mardin Büyükşehir, Ahmet Türk’te

AK Parti Mardin İl Örgütü, daha önce KHK ile görevden alındığı ve yaşlı olduğu gerekçesiyle Ahmet Türk’e mazbata verilmemesini talep etti. YSK ise itirazları reddetti. Türk mazbatasını bugün aldı.

Mazbatasını aldıktan sonra açıklama yapan Ahmet Türk, halkın iradesiyle seçildiğini belirterek “Bu hizmeti en doğru şekilde yapmak için bütün gücümüzle çaba içerisinde olacağız.” dedi.

Ahmet Türk AK Parti’nin itirazı nedeniyle mazbatasını alamıyor

YSK’nın kararları itirazları reddetmesinin ardından Türk, “Yaş almış olabilirim ama genç hissediyorum; Geleceğe umutla bakıyorum, barışa ve demokrasiye dair inancım, söyleyecek sözlerim var!” şeklinde konuşmuştu.

Ahmet Türk, en yakın rakibi Ak Partili, Mehmet Vejdi Kahraman’ı 65 bin oy farkla geçti.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.