Gündem

MGK: Güvenli Bölge projesi bir an önce hayata geçirilmeli

MGK, 3,5 saat süren toplantının ardından Suriye’de ‘güvenli bölge’ konusuna ilişkin, “Proje bir an önce hayata geçirilmeli” kararı aldı.

MGK, 3,5 saatlik toplantının ardından bir takım kararlar aldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), ABD’ye mesaj gönderdi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 15.45’te toplandı. Erdoğan başkanlığındaki toplantı 3,5 saat sürdü.

Toplantı sonunda alınan kararlara dair bir bildiri açıklandı. MGK Bildirisi’nde, Türkiye’nin Suriye’de Güvenli Bölge’nin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha da güçlendireceği belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına başkanlık etti. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

MGK basın bildirisi

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Milli Güvenlik Kurulu 30 Eylül 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler ele alınmıştır. Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖ ve DAEŞ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele hakkında kurula bilgi sunulmuş ve konu müzakere edilmiştir.

Suriye’de güvenli bölge

Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine saygılı, yeni anayasa temelinde siyasi çözümden yana olduğunu uluslararası toplumla her fırsatta paylaşmıştır. Bu bağlamda Türkiye’nin, insani bir mesele olarak ele aldığı Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlayacak güvenli bölge projesinin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha ileri adımlarla güçlendireceği belirtilmiştir. Milli güvenliğin sağlanması için gereken iradeyi ortaya koymakta tereddüt etmeyeceği ifade edilmiştir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına başkanlık etti. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar

Irak’ın kuzeyinde PKK/KCK terör örgütüne karşı her iki ülkenin güvenliğini sağlamak üzere yürütülen pençe operasyonlarının, teröristler bölgeden tamamen temizlenene kadar devam edeceği teyit edilmiştir.

Doğu Akdeniz kıta sahanlığı

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirdiği kıta sahanlığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde yürüttüğü faaliyetlerin kararlılıkla devam edeceğinin altı çizilmiştir.

Ülkemizde, bölgemizde ve dünyamızda meydana gelen gelişmelerin Milli güvenliğimize yönelik tesirlerinin tüm yönüyle değerlendirilmesi suretiyle hazırlanan Milli Güvenlik siyaseti belgesi görülmüş ve uygun bulunmuştur

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur”