Gündem

Milli Savunma Bakanlığı: NATO bilgilendirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter açıklamasında, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin NATO ve Birleşmiş Milletler’in bilgilendirildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı hakkında bilgilendirme yaptı. Türkiye’nin güvenli bölge oluşturmak amacıyla Fırat’ın doğusuna yönelik harekatı saat 16.00’da Resulayn’daki YPG hedeflerinin vurulmasıyla başladı. Bombardımandan sonra sınırın öteki tarafında dumanların yükseldiği görüldü. Sınıra yakın terör hedeflerinin temizlenmesinin ardından Türk askeri sınırı geçecek.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından PKK, YPG ve DAEŞ terör hedeflerine yönelik harekatına ilişkin açıklama yaptı.

Sınır bölgesine konuşlandırılan iki fırtına obüsü fotoğrafının da yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır.”

Milli Savunma Bakanlığı: NETO ve Birleşmiş Milletler bilgilendirildi

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildi.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurdu. Erdoğan, Türk askerlerine, “Allah yar ve yardımcınız olsun” dedi.

“Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmektir” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız

Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye’yle birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum.”