Gündem

MİT ve TSK’nın düzenlediği operasyonla 2 terörist etkisiz hale getirildi

MİT ve TSK’nin Irak’ın kuzeyindeki ortak operasyonuyla, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi Osman Köse’ye yönelik saldırının planlayıcılarından, PKK’lı Metin Akgün ve Hacı Kurhan etkisiz hale getirildi.

“Mavi kategori”de aranan “Kendal” kod adlı Metin Akgün ile “Botan” kod adlı Hacı Kurhan etkisiz hale getirildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi Osman Köse’ye yönelik saldırının sorumlularından Kurhan ile Akgün’e araçla hareket halindeyken operasyon düzenledi.

Murat Karayılan’ın en güvendiği örgüt üyelerinden Hacı Kurhan 1976 doğumlu PKK’ya 2002’de katıldı, Irak’taki Haftanin kampında 2005’te sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği, ablasının da PKK mensubu olduğu, 2015’te PKK/KCK-YPG bünyesinde sorumlu düzeyde Suriye’nin Haseke ve Kamışlı bölgelerinde faaliyet gösterdiği belirlendi.

Örgüte yeni katılan teröristlerin Suriye’de eğitilerek eylem yapmak üzere Adana, Mersin ve Tarsus’a gönderilmesinden sorumlu olan Kurhan’ın, 2015’te, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki turistik, ekonomik ve stratejik öneme sahip yerlere eylem planladığı ortaya çıktı.

Kurhan’ın, Mart 2016’da Suriye-Türkiye sınır hattı sorumlusu olarak faaliyet gösterdiği, PYD/YPG’nin sözde Rojava özel kuvvetler ve anti-terör birimi sorumlularından iken, 2018’de PKK özel kuvvetler Irak’ın Amadiye bölgesinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü, 2018’de PKK’nın paravan terör örgütlerinden TAK’ta üst düzey göreve getirildiği tespit edildi.

Metin Akgün’ün ise 1990 doğumlu olduğu ve PKK’ya Kasım 2014’te katıldığı, terör örgütü PKK/KCK adına Van kırsalında faaliyet yürüttüğü dönemde 15 Ağustos 2015’te Gevaş-Abalı Kayak Tesisleri ve 27 Ağustos 2015’te Gürpınar-Beşbudak Mahallesi’nde Türk Telekom’a ait baz istasyonuna yönelik saldırıları, 1 Eylül 2015’te Van-Hakkari Karayolu Murataldı Mahallesi mevkisindeki mayın/EYP patlatılmasını, 3 Eylül  2015’te Gürpınar-Özlüce Mahallesi Köz mevkisinde VEDAŞ’a ait aracın gasbedilmesi eylemlerini gerçekleştirdiği öğrenildi.