Gündem

Murat Kurum kentsel dönüşümde öncelikli alanları sıraladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşüm’de Yeni Yol Haritası’nın detaylarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm Anayasası belirlediklerini belirterek 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüştürüleceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşüm’de Yeni Yol Haritası’nın detaylarını açıkladı. Kurum, 3 temel ilke ve 4 ana başlıktan oluşan Kentsel Dönüşüm Anayasası’nın hazırlandığını bildirdi.

Kentsel dönüşüm anayasası

Her yıl 100 bini İstanbul’da olmak üzere 300 bin konutun kentsel dönüşümle yenileneceği bildirildi. Hazırlanan eylem planıyla acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutun en geç 5 yıl içinde dönüştürüleceğini aktardı.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda hazırlandı

8 maddeden oluşan 5 yıllık Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın temel ilkelerinin “yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm” olduğunu bildiren Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda kapsamlı değişikliklerin hayata geçirildiğini belirtti. Kurum, eylem planının, vatandaşların kentsel dönüşüm konusundaki talepleri doğrultusunda hazırlandığını bildirdi.

Mahalleden ayrılmayacaklar

Yerinde dönüşüm ilkesine bağlı olarak, konut sakinlerinin kendi mahallesinde, komşularından ve alıştığı çevreden kopmayacağı şekilde kentsel dönüşüme katılacağını belirtti. Gönüllü dönüşüm maddesini ise, kentsel dönüşüme rızası olmayan vatandaşlar için baz aldıklarını ifade etti. Buna göre, vatandaşların mağdur olmaması için kentsel dönüşüme katılmak istemeyenlerin dönüşümden ayrı tutulduğunu dile getirdi. Hızlı dönüşüm ilkesinin ise, kentsel dönüşümün kısa sürede tamamlanması anlamına geldiğini bildirdi.

Murat Kurum: Dönüşüm 4 ana başlıkta gerçekleştirilecek

Bu 3 temel ilke çerçevesinde, kentsel dönüşüm bu 4 ana başlıkta gerçekleştirilecek:

*Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü
*Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü
*Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü
*Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü

Kurum, bu kaidelere bağlı olarak, her şehir için kendine özgü bir Kentsel Dönüşüm Anayasası oluşturulacağını ifade etti.