Gündem

Netflix Türkiye, RTÜK lisansı ile ilgili açıklama yapacak

İnternetten yayın yapan platformlara getirilen RTÜK’ten lisans alma zorunluluğu için verilen son tarih geçti. Bunun üzerine gözler Netflix Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bugün yapılacak açıklamada…

Netflix başta olmak üzere Türkiye’de internetten yayın yapan platformlara getirilen lisans alma zorunluluğu yürürlüğe girdi. Platformların, Resmi Gazete’de 1 Ağustos 2019’da yayımlanan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde RTÜK’e lisans başvurusu yapması gerekiyordu. 

RTÜK’ÜN AÇIKLAMASI 

RTÜK’ten konuyla ilgili son olarak geçen hafta perşembe günü yapılan açıklamada, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesi uyarınca anılan Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulumuza yapılması zorunlu bulunan başvurular 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde de alınmaya devam edilecektir” denilmişti. 

1 Eylül tarihi itibariyle de söz konusu lisanslar için başvuru tarihi geride kalmış oldu. Konuyla ilgili olarak henüz RTÜK’ten resmi bir açıklama yapılmazken, Netflix başta olmak üzere hangi yayın platformlarının lisans başvurusu işlemlerini yaptığı da netlik kazanmadı. 

Netflix’in bu düzenleme kapsamında Türkiye’de lisans başvurusu yapıp, yapmadığı merak konusu.

Netflix’in Türkiye’deki geleceğiyle ilgili olarak Netflix’in bugün bir açıklama yapacağı öğrenildi. Söz konusu yönetmelik kapsamında şu ana kadar RTÜK’e lisans başvurusu yapan yaklaşık 250 şirket arasında Netflix’in olmadığı iddia edildi. 

Netflix‘in Türkiye’den çekilip, çekilmeyeceği ise bugün yapılması beklenen açıklama ile belli olacak.

3 AYLIK LİSANS ÜCRETİ DE BELİRLENDİ 

Yine RTÜK’ün 26 Ağustos’ta duyurduğu “Yayın Lisans Ücreti ve Yayın İletim Yetkilendirme Ücreti” ile ilgili duyuruya göre internet ortamından yayın lisans başvurularında 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretinin peşin olarak ödenmesi halinde üç ay süresince yayınlara devam edilebilecek. 

YÖNETMELİĞİR İÇERİĞİNDE NELER VAR? 

Yürürlüğe giren yönetmeliğe göre yayıncı kuruluşlar artık RTÜK’ten lisans almadan bu hizmetleri veremeyecek. İnternet üzerinden radyo lisansı için 10 bin TL, internet üzerinden televizyon yayını için 100 bin TL ve internet üzerinden isteğe bağlı yayın hizmeti yayını için de 100 bin TL lisans ücreti alınacak.

İnternet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti ise yıllık 100 bin TL olarak uygulanacak. Yönetmelik gereği yıllık gelirlerinin binde 5’ini de her yıl RTÜK’e verecek olan yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak durumunda kalacak. Bu yayın platformları ayrıca koruyucu sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de sorumlu olacak.