Ekonomi

Öğrenci AKBİL’i 40 lira oldu, oy birliği ile kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, İstanbul içi ulaşımda kullanılan İstanbul Kart (AKBİL) fiyatını öğrenciler için 85 liradan 40 liraya düşürdü.

İstanbul içi ulaşımda kullanılan İstanbul Kart, eski adı ile AKBİL (Akıllı Bilet) öğrenci için aylık 85 lira fiyata sahipti. Bugün alınan kararla 40 lira oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 31 Mart Yerel Seçimlerinde başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri arasında yer alan öğrenci AKBİL’ine indirim, İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 6 Mayıs’ta aldığı kararla mazbatası iptal edilen İmamoğlu, seçim çalışmalarında öğrenci AKBİL fiyatını 85 liradan 50 liraya düşürmeyi vadetmişti.

OY BİRLİĞİ İLE 40 LiRA OLDU

Seçimin ardından toplanan çoğunluğunu Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) üyelerinin oluşturduğu İBB Meclisi’nde konu tartışmalara neden olmuş, AK Parti, 10 liralık daha indirim ile rest çekmişti.

İBB Meclisi’nde öğrenci Akbili 40 TL’ye düşürüldü

Konunun kazananı öğrenciler oldu. Bugün 23 Haziran İBB Seçimlerine kadar göreve getirilen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan Meclis, öğrenci AKBİL’inde oy birliğine vardı.

Artık öğrenciler için artık aylık AKBİL’e 45 lira indirim yapıldı.

AKBİL aylık öğrenci fiyatı 50 lira oluyor