Gündem

Paris'te Terör Saldırısı

Fransa'nın başkenti Paris'te ünlü Şanzelize Bulvarı'nda düzenlenen silahlı saldırıda 1 polis öldü 2 polis ağır yaralandı. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.

Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Paris'te dün yerel saatle 21.00 sıralarında polise silahlı saldırı düzenlendi. Paris polisinden yapılan açıklamada, kent merkezindeki silahlı saldırıda bir polis memurunun hayatını kaybettiği, 2 polisin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı gerçekleştiren terörist emniyet birimleri tarafından öldürüldü.

ARACINDAN İNİP ATEŞ AÇTI 

Olayın ardından Fransız polisi, halkın bölgeden uzak durması çağrısında bulundu. Terör saldırısı ihtimali üzerinde duran polisin Champs Elysees bulvarını boşalttığı ve bölgede helikopter destekli operasyon başlattığı açıklandı. İçişleri bakanlığı sözcüsü Pierre Henry Brandet, bölgeye arabasıyla gelen saldırganın aracından inip polis minibüsüne ateş açtığını, koşarak kaçmaya çalışırken diğer polisler tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi. Sözcü, "Polisler özellikle hedef alındı" dedi.
 

HOLLANDE "GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıya ilişkin,  "Olayla ilgili ilk bilgiler olayın bir terörist eylem olduğuna işaret ediyor." dedi. Başbakan Bernard Cazeneuve ile Elysee Sarayı'nda yaptığı toplantının ardından, basına bir açıklama yapan Hollande, olayda bir polisin hayatını kaybettiğini, iki polisin yaralandığını, saldırganın ise vurularak, öldürüldüğünü belirtti.

Paris Savcılığı Terör Ofisi'nin konuyla ilgili soruşturma başlattığını aktaran Hollande, saldırganın amacı konusunda ve saldırgana yardım eden kişiler olup olmadığı yönünde, araştırma yapıldığını vurguladı. Ülkedeki bütün güvenlik birimlerinin birlik içinde hareket ettiğine işaret eden Hollande, cumhurbaşkanı seçimi süreci içerinde bulunulduğu için aşırı ölçüde dikkatli olduklarını kaydetti. "Güvenliğimiz tehlikede" diyen Hollande, güvenlik görevlilerinin görevlerini yapmaları için herkesin elinden gelen desteği vermesini istedi.

DEAŞ ÜSTLENDİ

Paris savcısı François Molins, "saldırganın kimliğinin doğrulandığını" açıkladı ancak halihazırda süren soruşturmalar ve baskınlar nedeniyle kimliğini açıklamayacağını belirtti.

Öte yandan, IŞİD'in haber ajansı olarak bilinen Amaq'ta saldırganın kimliği Ebu-Yusuf El-Baljiki olarak açıklandı.

KAMPANYALARINI İPTAL ETTİLER

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar Marine Le Pen ve François Fillon son kampanya günü olan yarınki kampanya programlarını iptal ettiklerini duyurdu.

TRUMP "TERÖR SALDIRISINA BENZİYOR"

ABD Başkanı Donald Trump, saldırıyı kınayarak, "Fransa ve halkına başsağlığı diliyorum. Başka bir terör saldırısına benziyor. Güçlü ve tedbirli olmalıyız" dedi.

 • USD
  0,10
  3,7505
 • EURO
  0,12
  4,6550
 • ALTIN
  0,17
  162,45
 • PETR
  0,69
  65,3000