Gündem

Patatesler, 8 ay boyunca mağarada saklanıyor!

Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde bulunan mağaralar hava sıcaklığını her mevsim sabit tutmalarından dolayı soğuk hava deposu olarak kullanıyor.

 Sandıklı İlçesi'ne bağlı Akin Köyü'ndeki soğuk hava deposu olarak kullanılan 3 mağarada tonlarca patates yaklaşık 8 ay muhafaza ediliyor. 

3 bin ton kapasiteli mağaralara Ekim ayında konulan patatesler Mayıs sonuna kadar kalabiliyor. Mağaralardaki sıcaklık, her mevsim 8 derecede sabit kalıyor.

İHTİYACIN YÜZDE 20'SİNİ KARŞILIYOR!

Bu mağaralarda depolanan patatesler, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük kentlere ve daha birçok kente gönderiliyor. Patateslerin depolanması ve nakliye işlemlerinde günde 50- 60 kişinin çalıştığı bu mağaralarda, Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 20'si karşılanmakta.

İlçede, şu an kilosu 1.20 liraya satılan patates, hasat döneminde tarlada kilogramı 20 kuruşa satıldı.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:405px; width:600px" />

"TONLARCA PATATES DEPOLANMAKTA"

Akin Köyü'nün Muhtarı Yusuf Can, köydeki doğal soğuk hava deposunda patatesler 8 ay kadar muhafaza edilip işlendiğini, "Bu depolardan patatesler İstanbul pazarı başta olmak üzere Türkiye'nin bütün pazarlarına dağılmaktadır. 3 tane doğal soğuk hava deposu olarak kullanılan mağara var. Her bir depo 3 bin ton patates almakta. Yaklaşık 9- 10 bin ton patates depolanmakta. Bu doğal depoların içi yaz- kış dışarıda hava sıcaklığı ne olursa olsun 8 derece olmaktadır." sözleri ile anlattı.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:372px; width:600px" />

BÖLGE HALKI KAZANÇ ELDE ETTİ

Mağaralar sayesinde bölgedeki halkın da iş sahibi olduğunu dile getiren Can, "Burada günlük olarak 50- 60 çalışan işçi var. Depolanan patateslerin pazarlara sevk edilmesi için işçiler 3 aşamadan geçiriyor. Patateslerin önce bir ve ikinci sınıfları ayrılıyor. Ardından yeniden çuvallanarak, kamyonlara yükleniyor" dedi.

Depolarda çalışan işçiler ise buradan günlük 45 lira kazandıklarını ve aile ekonomilerine katkı sağladıklarını belirtti.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:541px; width:600px" />

 • USD
  0,21
  3,7906
 • EURO
  -0,11
  4,6614
 • ALTIN
  0,01
  161,93
 • PETR
  1,72
  67,3100