Gündem

PKK çağrı merkezi kurmuş

Şırnak'ta PKK'lı teröristlerin yapacakları kanlı eylemler için kullanmak amacıyla oluşturdukları belirtilen çağrı merkezi ve malzemeler ele geçirildi.

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Silopi ilçesinde PKK terör örgütü üyelerinin çağrı merkezi olarak kullandıkları belirtilen bir yer tespit etti. Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan bir iş yerini takibe alan jandarma ve istihbarat ekipleri 4 ay boyunca teknik ve fiziki takip gerçekleştirdi. Bir süre takibini sürdüren jandarma ekipleri, yeterli delil elde edince baskın düzenledi. Yapılan baskın sonucunda, PKK'lıların çağrı merkezi olarak kullandığı ileri sürülen bazı malzemeler ele geçirildi. İş yerinde yapılan arama sonucunda, 20 bin Irak bölgesinde kullanılan Korek hattı, 8 sinyal verici modem, 8 akü ve çok sayıda iletişim kabloları bulundu. Ayrıca her modem de 8 adet sim kart yuvasının olduğu tespit edildi.

TÜRKİYE'DE İLK 

Türkiye genelinde böylesi bir sistemin ilk olarak Silopi ilçesinde ele geçirildiğini belirten güvenlik kaynakları, örgüt mensupları bu merkezi iletişim aracı için kullandıklarını söyledi. Olayla ilgili Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinince 2 kişi gözaltına alındı. Ele geçirilen teçhizat incelemesi yapılmak üzere Ankara'ya gönderildi.
 

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600